„Łączy nas Wilno”, czyli II Światowy Zjazd Wilniuków

Wystawa „Co kryły walizki repatriantów?” podczas I Światowego Zjazdu Wilniuków przypomniała o losach ludzi, którzy z różnych względów musieli opuścić rodzinne miasto

Po dziesięciu latach przerwy odbędzie się w Wilnie Światowy Zjazd Wilniuków. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 6 września w Domu Kultury Polskiej.

Zjazd zainauguruje wernisaż wystawy dotyczącej historii i sukcesów polskiej motoryzacji w okresie międzywojennym oraz koncert. Zabrzmią niezapomniane, przedwojenne przeboje Hanki Ordonówny i Henryka Warsa. Na wczorajszej konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że jedną z głównych koncepcji zjazdu jest przyciągnięcie ludzi młodych.

– I Światowy Zjazd Wilniuków odbył się w 2009 r., gdy Wilno było Europejską Stolicą Kultury, wtedy też nastąpiło ocieplenie w relacjach polsko-litewskich. Teraz zapraszamy wszystkich, którzy dawno nie byli w Wilnie, a z naszym miastem są związani sercem i pamięcią, aby przyjechali w dniach 6–8 września. Zależy nam, aby na tegorocznym zjeździe pojawili się przedstawiciele młodszego pokolenia. Marzymy, żeby na III zjazd nie trzeba było czekać kolejnych dziesięciu lat. Pragniemy, żeby impreza istniała w trybie regularnym i przynajmniej raz na 2–3 lata powracała. Idea takiego zjazdu jest bardzo potrzebna. Myślę, że będzie to wspólne, wielkie przeżycie, na które serdecznie zapraszamy Polaków z Wilna i Wileńszczyzny – powiedział Walenty Wojniłło, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Przed 10 laty gwiazdą imprezy była Maryla Rodowicz, której rodzina podczas ekspatriacji opuściła Wilno

Organizatorzy stwierdzili, że rok 2019 jest odpowiedni, aby zorganizować zjazd Wilniuków. Obchodzone są jubileusze 30-lecia wielu społecznych organizacji, 75-lecie operacji „Ostra Brama”, 100-lecie odbicia Wilna z rąk bolszewików. Zjazd Wilniuków to również okazja do spotkania się dla byłych mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, którzy z różnych względów musieli opuścić swoje miasto rodzinne, a także ich rodzin, potomków i przyjaciół – wszystkich, którzy uważają się za Wilniuków lub po prostu kochają Wilno.

– Na dzisiaj naszą misją jest przede wszystkim konsolidacja naszego społeczeństwa pod hasłem „Wilno nas łączy”, które jest apolityczne, pozbawione negatywu. Jedyną intencją jest wybudowanie wspólnej platformy, która bez względu na pokolenie i miejsce dyslokacji Wilniuków, może być pewnego rodzaju elementem łączącym – podkreślił koordynator zjazdu, Władysław Wojnicz.

Podobnie jak przed 10 laty, przedsięwzięciu będzie towarzyszyć szereg imprez. „Rodzynkiem” tegorocznej imprezy będzie występ Piotra Rubika. A co najważniejsze, razem z chórem i orkiestrą towarzyszącymi polskiemu wykonawcy, wystąpią chóry wileńskie.

Organizatorzy zaznaczyli, że jedną z głównych idei II Zjazdu Wilniuków jest przyciągnięcie młodych ludzi

– Najważniejszym dniem będzie sobota, dzień Wilniuka. Od godz. 12.00 na placu Ratuszowym odbędzie się szereg wydarzeń. Będzie też strefa zabaw dla dzieci. Można będzie tu przyjemnie spędzić czas z rodziną. Głównym wydarzeniem będzie całodzienny koncert na placu Ratuszowym. Wystąpią goście oraz zespoły wileńskie, m. in. Katarzyna Niemyćko-Zvonkuvienė. Odbędzie się degustacja kuchni polskiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wilna, przecież wszyscy jesteśmy związani z naszym miastem – zachęcał Władysław Wojnicz.

Ostatni, trzeci dzień zjazdu, 8 września, też będzie niezwykle bogaty w wydarzenia.
– Kulminacyjnym momentem będzie Msza św. w Ostrej Bramie, a następnie koncert jazzowy. W Roku Stanisława Moniuszki zabrzmią utwory wybitnego kompozytora w improwizacji Trio Włodka Pawlika. Odbędzie się też gra miejska z elementami edukacyjnymi. Mamy nadzieję, że tegoroczne przedsięwzięcie będzie dobrym startem do kolejnych, i nie będziemy czekać aż 10 kolejnych lat, żeby wystartować z III Światowym Zjazdem Wilniuków – zaznaczył Wojniłło.
***
Szczegółowa informacja dotycząca zjazdu jest dostępna na stronie internetowej wilniuki.lt.

Fot. Marian Paluszkiewicz