Więcej

  „Łączy nas Wilno”, czyli II Światowy Zjazd Wilniuków

  Czytaj również...

  Wystawa „Co kryły walizki repatriantów?” podczas I Światowego Zjazdu Wilniuków przypomniała o losach ludzi, którzy z różnych względów musieli opuścić rodzinne miasto

  Po dziesięciu latach przerwy odbędzie się w Wilnie Światowy Zjazd Wilniuków. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 6 września w Domu Kultury Polskiej.

  Zjazd zainauguruje wernisaż wystawy dotyczącej historii i sukcesów polskiej motoryzacji w okresie międzywojennym oraz koncert. Zabrzmią niezapomniane, przedwojenne przeboje Hanki Ordonówny i Henryka Warsa. Na wczorajszej konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że jedną z głównych koncepcji zjazdu jest przyciągnięcie ludzi młodych.

  – I Światowy Zjazd Wilniuków odbył się w 2009 r., gdy Wilno było Europejską Stolicą Kultury, wtedy też nastąpiło ocieplenie w relacjach polsko-litewskich. Teraz zapraszamy wszystkich, którzy dawno nie byli w Wilnie, a z naszym miastem są związani sercem i pamięcią, aby przyjechali w dniach 6–8 września. Zależy nam, aby na tegorocznym zjeździe pojawili się przedstawiciele młodszego pokolenia. Marzymy, żeby na III zjazd nie trzeba było czekać kolejnych dziesięciu lat. Pragniemy, żeby impreza istniała w trybie regularnym i przynajmniej raz na 2–3 lata powracała. Idea takiego zjazdu jest bardzo potrzebna. Myślę, że będzie to wspólne, wielkie przeżycie, na które serdecznie zapraszamy Polaków z Wilna i Wileńszczyzny – powiedział Walenty Wojniłło, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

  Przed 10 laty gwiazdą imprezy była Maryla Rodowicz, której rodzina podczas ekspatriacji opuściła Wilno
  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Organizatorzy stwierdzili, że rok 2019 jest odpowiedni, aby zorganizować zjazd Wilniuków. Obchodzone są jubileusze 30-lecia wielu społecznych organizacji, 75-lecie operacji „Ostra Brama”, 100-lecie odbicia Wilna z rąk bolszewików. Zjazd Wilniuków to również okazja do spotkania się dla byłych mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, którzy z różnych względów musieli opuścić swoje miasto rodzinne, a także ich rodzin, potomków i przyjaciół – wszystkich, którzy uważają się za Wilniuków lub po prostu kochają Wilno.

  – Na dzisiaj naszą misją jest przede wszystkim konsolidacja naszego społeczeństwa pod hasłem „Wilno nas łączy”, które jest apolityczne, pozbawione negatywu. Jedyną intencją jest wybudowanie wspólnej platformy, która bez względu na pokolenie i miejsce dyslokacji Wilniuków, może być pewnego rodzaju elementem łączącym – podkreślił koordynator zjazdu, Władysław Wojnicz.

  Podobnie jak przed 10 laty, przedsięwzięciu będzie towarzyszyć szereg imprez. „Rodzynkiem” tegorocznej imprezy będzie występ Piotra Rubika. A co najważniejsze, razem z chórem i orkiestrą towarzyszącymi polskiemu wykonawcy, wystąpią chóry wileńskie.

  Organizatorzy zaznaczyli, że jedną z głównych idei II Zjazdu Wilniuków jest przyciągnięcie młodych ludzi

  – Najważniejszym dniem będzie sobota, dzień Wilniuka. Od godz. 12.00 na placu Ratuszowym odbędzie się szereg wydarzeń. Będzie też strefa zabaw dla dzieci. Można będzie tu przyjemnie spędzić czas z rodziną. Głównym wydarzeniem będzie całodzienny koncert na placu Ratuszowym. Wystąpią goście oraz zespoły wileńskie, m. in. Katarzyna Niemyćko-Zvonkuvienė. Odbędzie się degustacja kuchni polskiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wilna, przecież wszyscy jesteśmy związani z naszym miastem – zachęcał Władysław Wojnicz.

  Ostatni, trzeci dzień zjazdu, 8 września, też będzie niezwykle bogaty w wydarzenia.
  – Kulminacyjnym momentem będzie Msza św. w Ostrej Bramie, a następnie koncert jazzowy. W Roku Stanisława Moniuszki zabrzmią utwory wybitnego kompozytora w improwizacji Trio Włodka Pawlika. Odbędzie się też gra miejska z elementami edukacyjnymi. Mamy nadzieję, że tegoroczne przedsięwzięcie będzie dobrym startem do kolejnych, i nie będziemy czekać aż 10 kolejnych lat, żeby wystartować z III Światowym Zjazdem Wilniuków – zaznaczył Wojniłło.
  ***
  Szczegółowa informacja dotycząca zjazdu jest dostępna na stronie internetowej wilniuki.lt.

  Fot. Marian Paluszkiewicz

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Afisze

  Więcej od autora

  Park Grutas — odłamek komunistycznej przeszłości w jednym miejscu

  Prywatny skansen otworzył swoje bramy przed zwiedzającymi 1 kwietnia 2001 r. Początkowo skromna kolekcja sowieckich pomników była systematycznie uzupełniana kolejnymi. Obecnie jest tu 86 prac 46 autorów. Co roku park przyciąga około 300 tys. odwiedzających. Na terenie 20 ha większość eksponatów...

  Nowe tendencje migracji na Litwie

  Irlandia oraz Wielka Brytania od dawna są najbardziej popularnymi kierunkami emigracji zarobkowej wśród obywateli Litwy. Wśród licznych przyczyn emigracji najpowszechniejsza jest ekonomiczna. Szczyt emigracji do tych krajów odnotowano w 2008 r. Jedną z podstawowych przyczyn masowego odjazdu ludzi był wówczas ogólnoświatowy...

  Zdewastowanie Kalwarii Wileńskiej — efekt antyreligijnej nagonki rozpoczętej przez władze sowieckie

  Walka z religią Był to efekt antyreligijnej nagonki rozpoczętej przez władze sowieckie. W 1929 r. z polecenia Stalina rozpoczęto walkę z religią poprzez utworzenie organizacji propagującej ateizm — Związku Wojujących Bezbożników. Kampania wymierzona była głównie przeciwko cerkwi prawosławnej, a także innym konfesjom. Nowa ateistyczna organizacja była...

  Od końca maja w wileńskiej komunikacji miejskiej nowy system skanowania biletów

  Instalacja nowych aparatów w autobusach i trolejbusach czy układanie kabli elektrycznych odbywają się w nocy. — Nowy system skanowania biletów ma być bardziej przyjazny dla pasażerów — mówi w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Neringa Žukauskaitė, kierowniczka Działu Marketingu i Komunikacji...