Premier zwraca się do Kościoła, aby nie wznawiać nabożeństw

Czytaj również...

Premier Ingrida Šimonytė zwróciła się do Konferencji Episkopatu Litwy, aby ten wstrzymał się z decyzją o wznowieniu nabożeństw z udziałem wiernych przez kilka następnych tygodni.

Starsi ludzie w maskach siedzą w kościele pomimo pandemii
| Fot. Marian Paluszkiewicz

Czytaj więcej: Nabożeństwa w kościołach wznowione od 11 stycznia? Prawnicy mają wątpliwości

„Moja rada, a nawet prośba (…) to powstrzymanie się od większych zgromadzeń przez kilka kolejnych tygodni, aż nastąpi bardziej powszechne poluzowanie kwarantanny” – powiedziała w czwartek szefowa rządu.

Jak stwierdziła, na nabożeństwa do kościoła przychodzą przede wszystkim osoby starsze, należące do grupy ryzyka pod kątem zachorowalności na COVID-19.

Premier powiedziała, że poprzez zacieśnienie reżimu kwarantanny udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu koronawirusa, ale na razie niewystarczająco.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni byliśmy w stanie uratować wiele istnień ludzkich i musimy robić to dalej” – powiedziała premier.

Biskupi litewscy mają rozważyć w tym tygodniu, czy wznowić prowadzenie nabożeństw w kościołach przy udziale wiernych, które zostały zawieszone na ponad miesiąc temu ze względu na sytuację epidemiologiczną.

„Decyzja o wznowieniu mszy świętych z udziałem wiernych nie została jeszcze rozpatrzona, planuje się ją rozpatrzyć tuż przed 31 stycznia” – powiedział Mykolas Sotničenka, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Litwy.

Rząd nie wprowadził zakazu odprawiania mszy ze względu na szczególny status prawny Kościoła, ale zaleca się, aby msze odbywały się na odległość.

W środę rząd przedłużył zaostrzoną kwarantannę do 28 lutego.

Czytaj więcej: Kwarantanna przedłużona do 28 lutego


Na podst.: BNS

Afisze

Więcej od autora

Rozbawione Rudomino. Noc Świętojańska z rozmachem [Z GALERIĄ]

Atrakcyjny program artystycznyNa uczestników imprezy czekał niezwykle atrakcyjny program artystyczny. Artyści, którzy tego dnia wystąpili w Rudominie, zabrali wszystkich w wyjątkową muzyczną podróż. Na scenie wystąpił zespół „Jam Ram”...

Plener malarski dla artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego [Z GALERIĄ]

19 czerwca Centrum Kultury w Rudominie zaprosiło artystów oraz nauczycieli plastyki z rejonu wileńskiego do udziału w plenerze malarskim. Plener poprowadziła malarka Renata Utowka.Tegoroczny plener malarski został zorganizowany przy...

„Rodzina – najcenniejszy skarb”. Święto rodziny w Sawiczunach [Z GALERIĄ]

21 czerwca Centrum Kultury w Sawiczunach – filia Centrum Kultury w Rudominie – zaprosiło wszystkich na wyjątkowe święto rodziny, aby wspólnie spędzić czas i celebrować największy skarb, jakim jest...