Więcej

  Kulturalna różnorodność w sercu Europy: XXII Festiwal Kultury Etnicznej w Kiszyniowie

  Historia Festiwalu Kultury Etnicznej w Kiszyniowie liczy już wiele lat i każde kolejne wydanie staje się coraz większym i ważniejszym wydarzeniem dla miast, miasteczek i wiosek Mołdawii. Festiwal ten symbolizuje ducha wzajemnego zrozumienia, współpracy i szacunku dla różnych kulturowych tradycji, obecnych na terenie kraju.

  Czytaj również...

  Cieszy nas, że każdy rok organizatorzy festiwalu w stolicy Mołdawii, są to Urząd Miasta Kiszyniów i Agencja Relacji Międzyetnicznych, próbują różne rozwiązania dla rozpowszechnienia wiedzy o kulturach mniejszości narodowych, zamieszkałych w Mołdawii.

  W tym roku w centrum Kiszyniowa zorganizowano siedem odrębnych stref z tradycyjnymi już podwórkami etnicznymi oraz scenę koncertową. Nowością była strefa „Lektorium”, gdzie Stowarzyszeniu „Polska Wiosna w Mołdawii” udało się opowiedzieć o kulturze polskiej, programach realizowanych w Mołdawii i skierowanych do mołdawskich obywateli, jak również o realizowanych przez Stowarzyszenie „Polska Wiosna w Mołdawii” projektach.

  | Fot. Mirosław Horyn

  Najbardziej jaskrawymi elementami festiwalu są muzyka, tańce i kulinaria. Odwiedzający mogą cieszyć się graniem na żywo lokalnych zespołów oraz podziwiać tradycyjne tańce narodowe na scenie głównej. Liczne zespoły, wśród których znalazł się też zespół „Wesołe Babcie”, działający przy naszym stowarzyszeniu, pochłaniały uwagę widzów w całości. Te występy na pewno pozostaną w pamięci na długi czas.

  Doświadczenia kulinarne tegorocznego festiwalu również imponowały — goście mogli skosztować potraw z różnych zakątków świata, a na naszym stoisku reprezentowane były takie tradycyjne polskie potrawy jak bigos, smalec, sałatka jarzynowa i ciastka-mazurki. To wszystko zostało przygotowane przez członków stowarzyszenia.

  Czytaj więcej: Festiwal „Babć i Dziadków” w Mołdawii: święto tradycji i wartości rodzinnych

  | Fot. Mirosław Horyn

  Stoisko Stowarzyszenia „Polska Wiosna w Mołdawii” odwiedziło ponad 450 osób, wśród których byli przedstawiciele władz lokalnych oraz polskiego korpusu dyplomatycznego, między innymi Ambasador RP w Kiszyniowie Tomasz Kobzdej, Charge d’Affaires a.i. Ambasady RP w Kiszyniowie Grzegorz Opaliński, Attaché Obrony Pułkownik Paweł Stuleblak, Konsul RP w Kiszyniowie Magda Arsenicz, wicekonsul Magdalena Rocka-Yelkenci. Licznie przybyli też Polacy z Kiszyniowa.

  | Fot. Mirosław Horyn

  Goście mieli możliwość zobaczyć wystawę pokonkursową „Opowiem Ci o Polsce” (konkurs był przeprowadzony w partnerstwie z redakcją pisma Polaków w Mołdawii „Jutrzenka”) oraz zdjęcia ze zrealizowanych przez nasze stowarzyszenie projektów, w tym z XX edycji Festiwalu „Polska Wiosna w Mołdawii”. Bardzo zaciekawiły odwiedzających zdjęcia z warsztatów artystycznych i wycieczki, które odbyły się w ramach projektu „Kopernik – Polak, osobowość historyczna, przykład do naśladowania”.

  | Fot. Mirosław Horyn

  W dzisiejszym świecie, gdzie granice się zacierają, a kulturowe różnice zanikają, festiwale stają się mostami, łączącymi różne kultury i tradycje. XXII Festiwal Kultury Etnicznej w Kiszyniowie to przykład wydarzenia, które podnosi sztandary kulturowego bogactwa i różnorodności kraju. Ten festiwal to nie tylko święto mniejszości narodowych, ale także lustrzane odzwierciedlenie kulturowego dziedzictwa, jakim one wzbogacają kulturę Mołdawii. Cieszymy się, że mogliśmy ponownie wziąć w nim udział i promować Polskę!

  Chciałbym serdecznie podziękować Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, za pośrednictwem której projekt był dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.


  Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


  Alexei Bondarciuc
  ​Koordynator Projektów,
  Członek zarządu Stowarzyszenia „Polska Wiosna w Mołdawii”

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Spotkanie z twórczością Czesława Miłosza. Most między kulturami

  W czwartkowy wieczór Polski Teatr „Studio” zaprosił na literacką ucztę do Glinciszek. Pałac Jeleńskich odzyskał dawną świetność i jego podwoje są dziś idealnym miejscem do spotkań z kulturą. Pretekstem stał się ustanowiony w Polsce Rok Czesława Miłosza. Wieczór poezji...

  Letnie spotkanie słuchaczy PUTW w Solecznikach

  Swą obecnością zaszczyciła nas Regina Markiewicz, kierowniczka Wydziału Oświaty i Sportu administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego, która złożyła seniorom życzenia zdrowia, spokoju oraz wielu lat życia wypełnionego szacunkiem, życzliwością i miłością najbliższych. Uczestnicy spotkania udowodnili, że każda pora roku ma...

  Bolesna decyzja Archidiecezji Wileńskiej i burzliwe reakcje wiernych

  Ta decyzja, uznawana przez wielu za niesprawiedliwą i niezrozumiałą, wywołała falę wzburzenia i protestów. W odpowiedzi na nią, członkowie parafii natychmiast wystosowali list do arcybiskupa wileńskiego Gintarasa Grušasa podpisany przez radę kościelną, domagając się uzasadnienia oraz ponownego rozważenia decyzji. Pomimo...

  Prawda sumienia, odbita w czynach. Z moich belferskich doświadczeń

  Czasami można odnieść wrażenie, że niektórzy nauczyciele rzeczywiście zostali tą klątwą skrzywdzeni. Wbrew swoim chęciom i predyspozycjom podjęli się wykonywania tego niezwykle trudnego, bardzo często niewdzięcznego, ale jakże szlachetnego zawodu, wymagającego uczciwości, odpowiedzialności, zaangażowania w nauczanie i wychowanie dzieci...