Więcej

  Jarmark ku pamięci św. Kazimierza [Z GALERIĄ]

  Kaziukowy Jarmark w Szkole-Przedszkolu „Wilia” już, niestety, za nami. Było głośno, smacznie i rodzinnie. Działo się, oj, działo się!

  Czytaj również...

  Kaziuki, czyli kiermasz upamiętniający patrona Litwy, świętego Kazimierza królewicza, (organizowany 4 marca), obchodzony jest nie tylko na terenie Litwy, ale też poza jej granicami. Jest to czas sprzedawania różnego rodzaju unikatowych rękodzieł, które zazwyczaj powstają w długie, zimowe wieczory.

  Z tej okazji w Szkole-Przedszkolu „Wilia” zorganizowano huczny jarmark. Na stoiskach wszystkich klas i grup przedszkolnych sprzedawano rozmaite rzeczy wykonane własnoręcznie przez uczniów, rodziców i pedagogów. Nie zabrakło oczywiście domowych wypieków czy palm wielkanocnych. Podczas imprezy panowała radosna atmosfera. Śpiewano m.in. piosenki ludowe w różnych aranżacjach. Uczestnicy zabawy w większości byli ubrani w stroje ludowe. Wśród gwaru, targowania się, pobrzękiwania monet można było spotkać prawdziwego, wileńskiego Kaziuka, który zapraszał raz do tańca, raz do zakupów.

  — Bardzo się cieszę, że jarmark Kaziukowy zawsze obchodzony jest w naszej szkole hucznie i przebiega w rodzinnej atmosferze. Dzięki takim spotkaniom zacieśnia się współpraca między pedagogami i rodzicami, co wychodzi na dobre przede wszystkim dzieciom. Tegoroczne Kaziuki były szczególne, ponieważ mamy już wymarzoną salę gimnastyczną, gdzie możemy pomieścić w jednym miejscu wszystkich naszych uczniów — powiedziała dumna z przebiegu imprezy dyrektor Szkoły-Przedszkola „Wilia” Zofia Matarewicz. 

  Czytaj więcej: Szkoła-przedszkole „Wilia” uroczyście świętowała dni Babci i Dziadka                                                 

  — Obserwując zaangażowanie uczniów i przedszkolaków w proces sprzedaży, przyjmowania płatności i wydawania reszty, dostrzegłam ogromną wartość edukacyjną tego wydarzenia. Od września kontynuowane są zajęcia teoretyczne w ramach projektu „Myślę, decyduję, działam — finanse dla najmłodszych”. Naszym celem było nie tylko stworzenie atmosfery zabawy i wspólnego świętowania, ale również zapewnienie dzieciom praktycznych doświadczeń związanych z ekonomią — podkreśla wicedyrektorka Szkoły-Przedszkola „Wilia” Agnieszka Siwicka.

  Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielem wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Mokonomika”, które były zorganizowane przez Swedbank. Celem tego projektu jest rozwijanie umiejętności finansowych, kształtowanie samodzielności, odpowiedzialności oraz pracy w zespole już od najmłodszych lat. Uczniowie razem z nauczycielami, wzięli udział w tworzeniu wspólnego planu wydatków, obliczaniu budżetu grupy lub klasy oraz podejmowaniu decyzji na temat tego, na co zostaną przeznaczone środki finansowe.

  — Dochody z kiermaszu będą przeznaczone na określone cele: zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów edukacyjnych i na inne przeznaczone cele. Uczniowie 4b klasy uzyskane pieniądze przekażą dla schroniska zwierząt Sos gyvūnai, zaś uczniowie pierwszych klas wybiorą się do obserwatorium Astronomicznego w Malatach — mówi wicedyrektor szkoły Czesława Jankowska.

  — W ramach projektu uczniowie uczą się podstawowych pojęć związanych z finansami osobistymi oraz sposobów planowania i zarządzania budżetem. Praca w zespole, podział obowiązków oraz wspólne podejmowanie decyzji uczą dzieci efektywnej współpracy oraz rozwiązywania problemów w grupie. Naszym głównym celem jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale również umożliwienie dzieciom praktycznego doświadczenia związanego z zarządzaniem finansami. Dzięki temu projektowi chcemy wyposażyć uczniów w niezbędne umiejętności i kompetencje, które będą przydatne w dorosłym życiu. Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów i nauczycieli nasza placówka staje się miejscem, gdzie rozwija się zaradność finansowa już od najmłodszych lat. To niezwykle cenna inwestycja w przyszłość naszych uczniów, dzieci oraz społeczności szkolnej — mówi Agnieszka Siwicka.

  Czytaj więcej: Dzień Dziecka w Szkole-Przedszkolu „Wilia” [GALERIA]

  | Fot. archiwum szkolne


  Andrzej Guobis

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  50 lat po maturze, czyli piękny jubileusz

  Po maturze mamy za sobą 50 lat, czyli piękny jubileusz. Czy wiecie, jakie to uczucie spotkać się ze swymi najbliższymi kolegami z ławy szkolnej, z którymi nie widziało się wiele, wiele lat? Każdy, kto miał okazję doświadczyć uroku studniówki, wie,...

  W Zujunach rzucali po raz jedenasty

  Tegoroczna edycja turnieju zgromadziła przeszło 40 uczestników o niezwykle szerokim wachlarzu wiekowym. Przy tarczach cieszyły oko niezdarne jeszcze, ale pełne samozaparcia i ambicji, poczynania maluchów, jak też piękne serie i trafienia seniorów. A wszyscy rywalizowali o puchary, które niezmiennie na te turnieje funduje firma Labukas z jej szefem...

  Dzień Pamięci Osób Ratujących Litewskich Żydów w bibliotece we wsi Małe Ligojnie

  W tym dniu wspominamy bohaterów, którzy działali w czasie okupacji niemieckiej i nie bali się narażać życia swojego i swoich bliskich, decydując się na ratowanie Żydów od śmierci. Czytaj więcej: Litwa po raz pierwszy obchodzi Dzień Ratujących Litewskich Żydów Pamięci Ony...

  Wykład prof. Bogusława Grużewskiego i święto kobiet w PUTW w Wilnie

  Na wstępie rektor PUTW prof. Ryszard Kuźmo pozdrowił prof. Bogusława Grużewskiego z nagrodzeniem go Rycerskim Złotym Krzyżem za zasługi dla Litwy. Myślą przewodnią wykładu prof. Grużewskiego było stwierdzenie, że obecnie wszystkimi i wszystkim rządzi wielki kapitał. Grupy kapitałowe nie bardzo...