Więcej

  Święty Kazimierzu – abyśmy w wierze naszych ojców trwali

  Czytaj również...

  Św. Kazimierz jest przykładem głębokiej i prawdziwej wiary
  Św. Kazimierz jest przykładem głębokiej i prawdziwej wiary

  Najważniejsze święto Szkoły Średniej im. św. Kazimierza w Miednikach – Dzień Patrona. Obchodzimy go każdego roku 4 marca. To wielkie święto całej społeczności szkolnej i wspólnoty parafialnej.

  Posiadanie świętego Patrona jest dla nas nie tylko powodem do dumy, ale  zobowiązaniem i inspiracją do naśladowania. Patron – to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie celu w życiu, a co najważniejsze, utwierdza nas w wierze. Św. Kazimierz – nasz Patron jest przykładem głębokiej i prawdziwej wiary. Wierzymy, że obecnie wstawia się za nami w niebie we wszystkich sprawach, które zanosimy do Niego przez modlitwę. Za czasów Kazimierza Jagiellończyka Miedniki były miejscem letniej rezydencji króla. Zatem święto patronalne to także okazja do przypomnienia historii naszej miejscowości, którą darzymy szacunkiem i sentymentem.

  0Dzień Patrona w Roku Wiary obchodziliśmy w sposób szczególny i podniosły pod hasłem „Święty Kazimierzu, abyśmy w wierze naszych ojców trwali“. Cała społeczność szkolna o godz. 9.00 wzięła udział w uroczystej Mszy świętej w parafialnym kościele p.w. św. Kazimierza. Mszę św. celebrowali proboszcz ks. Jarosław Rekwardt OFM i dziekan z Ciechanowiec ks. kan. Tadeusz Kryński. Ksiądz Tadeusz Kryński wygłosił homilię, w której w sposób prosty i przystępny przybliżył historię Miednik i życie osób, którym miejscowi mieszkańcy wiele zawdzięczają. Obstawę liturgiczną przygotowali uczniowie naszej szkoły. Po Mszy świętej odmówiliśmy litanię do św. Kazimierza i otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo relikwiami św. Kazimierza.

  1Po nabożeństwie uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście z procesją udali się do szkoły na część artystyczną. Uroczystość szkolną rozpoczęliśmy śpiewem hymnu szkolnego. Dyrektor szkoły Mieczysława Pietkiewicz uroczyście powitała zgromadzoną społeczność szkolną, a szczególnie gości, którzy przybyli na obchody Dnia Patrona. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas ks. proboszcz Jarosław Rekwardt OFM, radny Samorządu Rejonu Wileńskiego Lech Leonowicz, starosta gminy miednickiej Renata Bogdanowicz, również goście z Polski: burmistrz miasta Ciechanowiec Mirosław Reczko, dziekan ciechanowiecki ks. kan. Tadeusz Kryński, a także aktorzy teatrzyku dla dzieci „Ławeczka dziadeczka“ Piotr i Edyta Rybakowie z Katowic. Na uroczystość szkolną przybyli również nauczyciele – seniorzy i rodzice. W swoim przemówieniu Mieczysława Pietkiewicz podkreśliła wyjątkowość tego dnia – bo choć obchodzony po raz kolejny – zawsze stanowi wartość samą w sobie. To radość, przeżycie, duma, a przede wszystkim wielka odpowiedzialność za siebie, innych i szkołę.

  2Wszyscy zebrani w auli stali się świadkami niecodziennego przedstawienia „O św. Kazimierzu i św. Andrzeju Boboli“ w wykonaniu teatrzyku „Ławeczka dziadeczka“ z Katowic. Aktorzy Piotr i Edyta Rybakowie w sposób niezwykły przedstawili historię życia św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Św. Kazimierz przemierza Węgry, Litwę i Polskę, by w swoim krótkim życiu odnaleźć najistotniejszą wartość. Odkrywa swe powołanie i dotrzymuje wierności przysiędze nawet za cenę życia. Drugą część teatrzyku biblijnego stanowiła  zabawna historia ukazywania się ducha św. Andrzeja Boboli pewnemu wikariuszowi w wiejskiej parafii. Oba spektakle opowiedziały o świętości na poważnie i na wesoło. Przedstawienie okazało się ciekawe, pouczające i najważniejsze, że przez chwilę wszyscy poczuliśmy się jak w prawdziwym teatrze.
  Tego dnia wręczono nagrody poszczególnym uczniom i klasom za najlepsze wyniki w nauce i nienaganną frekwencję. Nagrody otrzymali także uczniowie, którzy przygotowując się do obchodów Dnia Patrona najlepiej wykazali się w konkursie o św. Kazimierzu „Nasz Patron pomaga mi osiągnąć świętość“.

  3Pani dyrektor szkoły serdecznie dziękowała gościom za obecność na naszym święcie  i wręczyła podziękowania osobom i instytucjom wspierającym szkołę. Ze wzruszeniem wyraziła też wdzięczność młodzieży i wszystkim, którzy przyczynili się do  przygotowania obchodów Dnia Patrona. Głos zabrali również burmistrz miasta Ciechanowiec Mirosław Reczko, radny Samorządu Rajonu Wileńskiego Lech Leonowicz i starosta gminy Miedniki Renata Bogdanowicz. Przybyli goście dziękowali  za możliwość uczestniczenia w uroczystościach i życzyli dalszej owocnej pracy i sukcesów w kształtowaniu młodego pokolenia.
  Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na kiermasz kaziukowy, który przygotowali nauczyciele i uczniowie naszej szkoły z okazji odpustu parafialnego.

  Obchody Dnia Patrona mają ogromne znaczenie dla całej naszej wspólnoty szkolnej i parafialnej. Pogłębiają w nas poczucie jedności i odpowiedzialności. Budują naszą wiarę i zachęcają do życia wartościami chrześcijańskimi. Są dowodem tego, że św. Kazimierz żyje w naszych sercach i oręduje za nami.

   Iwona Geben nauczyciel metodyk od religii

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Mer rejonu wileńskiego odznaczony przez Wileńską Izbę Przemysłowo-Handlową i Rzemieślniczą

  „Współpraca i stały dialog – to jeden z najważniejszych kroków w zacieśnianiu relacji pomiędzy samorządem a środowiskiem biznesowym. My jako samorząd, wraz z przedsiębiorstwami, które przybyły do rejonu lub dopiero rozpoczynają działalność, musimy realizować wspólny cel – poprawę otoczenia...

  Uroczystości dnia św. Floriana, patrona strażaków, w rejonie wileńskim

  „Dziękuję wszystkim strażakom Litwy i rejonu wileńskiego za niezwykłą odwagę, poświęcenie i profesjonalizm. Wasza praca jest ważna dla nas wszystkich. Cieszę się, że mogę być częścią tej społeczności, nie tylko w roli mera, a tym samym bezpośrednio odpowiedzialnego za...

  Ponad 6,4 mln euro na rozwój infrastruktury osiedli rejonu wileńskiego

  Według mera rejonu wileńskiego Roberta Duchniewicza wkład w rozwój infrastruktury jest ważnym instrumentem finansowym realizacji projektów infrastrukturalnych, które w dłuższej perspektywie będą miały istotny pozytywny wpływ na mieszkańców. Zdaniem mera zebrane środki dają szansę na realizację wielu ważnych i...

  Samorząd debatuje o wyprawce dla nowo narodzonych dzieci w rejonie wileńskim 

  Narodziny dziecka to nie tylko radość dla rodziców, lecz także ważne wydarzenie dla samorządu. Symboliczną wyprawką noworodków chcemy pogratulować każdemu mieszkańcowi rejonu wileńskiego, który przyszedł na świat, pocieszyć się wspólnie z rodzicami i wesprzeć ich zwiększonymi środkami finansowymi. Ta...