Więcej

  Echa koreańskiego konfliktu — jak się rodzą plotki

  Czytaj również...

  Eskalacja konfliktu na Półwyspie Koreańskim przyciąga uwagę całego świata  Fot. EPA-ELTA
  Eskalacja konfliktu na Półwyspie Koreańskim przyciąga uwagę całego świata Fot. EPA-ELTA

  Od ponad miesiąca świat żyje doniesieniami na temat Korei Północnej. Codziennie ludzie czekają na nowe informacje dotyczące eskalacji konfrontacji na Półwyspie Koreańskim. Czy mieszkańcy Litwy muszą obawiać się tego spodziewanego konfliktu? Takie pytanie nurtuje również naszych czytelników.

  Redakcja otrzymała telefon od wilnianki, która poinformowała nas o przeprowadzeniu dla nauczycieli, w jednej ze szkół rejonu wileńskiego szkoleń obrony cywilnej na wypadek ataku zbrojnego. Kobieta zastanawia się, czy te szkolenia nie są związane z ewentualną wojną koreańską i obawia się jej skutków dla mieszkańców naszego kraju. Poinformowała również, że słyszała, iż w obawie przed ewentualną konfrontacją niektórzy mieszkańcy nawet wycofują swoje oszczędności z banków.
  „Kurier Wileński” postanowił wyjaśnić powody pojawienia się takich pogłosek.

  — Zapewniam, że nie są przeprowadzane żadne szkolenia, które by były związane z niebezpieczeństwem, jakie rzekomo nam zagraża ze strony Korei. To po prostu nonsens, nie słyszałam o czymś takim! — powiedziała nam Laimutė Merkininkienė, starsza specjalistka oddziału bezpieczeństwa cywilnego w Wilnie.
  Jednak rzeczywiście w szkołach dla nauczycieli i uczniów są przeprowadzane szkolenia z obrony cywilnej — tłumaczyła — ale robi się to już od wielu lat. Szkolenia są przeprowadzane na pewno nie z powodu rzekomej trzeciej wojny światowej, ale ze względu na wypadek klęsk żywiołowych.

  Kryzys koreański nie ma również żadnego wpływu na sytuację w litewskich bankach.
  — O czymś takim nie słyszałem! W naszym banku nie ma żadnych zmian. Tak jak zawsze ktoś ufa nam i wkłada swoje pieniądze, a ktoś po prostu zabiera, bo np. chce zrobić większy zakup. To codzienność. Trudno mi wyobrazić, żeby teraz ludzie zaczęli się bać wojny w Korei — powiedział „Kurierowi” Saulius Abraškevičius, rzecznik prasowy Swedbanku.
  Psychologowie twierdzą, że kiedyś ludzie obawiali się realnych zagrożeń: wojny, głodu, epidemii. Dzisiaj wiele z tych niebezpieczeństw zniknęło, a lęki pozostały. Często te lęki są wymyślane. Tak jak wojna koreańska — najpierw trzeba się zastanowić, co ma wspólnego Korea z Litwą? Niektórzy po prostu z tego żartują, a inni biorą to na poważnie i robią wielki zamęt. Taka to natura ludzka, jedni się śmieją, inni płaczą.

   Dzisiaj często boimy się czegoś wyimaginowanego  Fot. Marian Paluszkiewicz

  Dzisiaj często boimy się czegoś wyimaginowanego Fot. Marian Paluszkiewicz

  — Lęki, które trapią tych ludzi, mają niewiele wspólnego z rzeczywistym zagrożeniem. W ogóle lęk jest stanem emocjonalnym nieadekwatnym do bodźców go wywołujących. Powstaje jako reakcja na przewidywane przez człowieka niebezpieczeństwo, które może nadejść z zewnątrz lub powstać w nim samym. Towarzyszą mu niepokój, napięcie, uczucie skrępowania, zagrożenia — powiedziała „Kurierowi” psycholożka Raimonda Gružienė.
  Jak powiedziała, lęk — w przeciwieństwie do strachu, który pojawia się w odpowiedzi na realne niebezpieczeństwo — mobilizuje do działania i często ratuje życie — nie jest związany z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem. Dzisiaj często boimy się czegoś wyimaginowanego.

  Jak dowiedzieliśmy się, w szkołach rejonu wileńskiego nie były przeprowadzane żadne szkolenia z obrony cywilnej, które podobno miały niedawno temu miejsce.  Pogłoski w szkołach mogły spowodować umieszczane od nowa nalepki informacyjne o miejscu znajdowania się schronów przeciwbombowych.
  — To są zwyczajne pogłoski. Pod naszą szkołą znajduje się schron, gdzie można ukryć się w razie klęsk żywiołowych. W każdej miejscowości są ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo społeczności. W naszej szkole są nalepki, które informują, że pod szkołą jest schron, gdzie można się ukryć w wypadku niebezpieczeństwa. Ale to, co odbyło się w naszej szkole, w żadnym wypadku nie jest związane z Koreą — powiedział nam Zbigniew Maciejewski, dyrektor Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rejonie wileńskim.

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju: „Mieszkańców nie da się złamać”

  — Nie zważając na ciągłe ataki wojsk rosyjskich na infrastrukturę energetyczną, saldo migracji na/z Ukrainy wciąż schyla się w stronę powrotów, a nie wyjazdów. To bardzo cieszy. Według statystyk ukraińskiej Straży Granicznej w styczniu wyjechało z Ukrainy o 67...

  Rolnicy: wczesny wysiew wcale nie oznacza wcześniejszych plonów

  Jak zauważa w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Jonas Sviderskis, dyrektor generalny Związku Przedsiębiorstw Rolniczych, z praktycznego punktu widzenia nie ma to większego sensu, ponieważ na początku kwietnia gleba nie jest jeszcze wygrzana do odpowiedniej temperatury i w drugiej połowie...

  Rheinmetall zbuduje fabrykę na Litwie. Armonaitė: „To historyczny moment dla nas”

  Dokument podpisali minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, minister ochrony kraju Laurynas Kasčiūnas oraz Maximilian Froch, dyrektor ds. rozwoju międzynarodowych programów strategicznych Rheinmetall. Największa inwestycja obronna w historii Litwy — To historyczny moment dla naszego kraju. Właśnie podpisaliśmy protokół ustaleń. Oznacza...

  W tym roku kleszcze atakują wcześniej

  — Z powodu ocieplenia klimatu kleszcze stają się aktywne coraz wcześniej. Przypadki boreliozy, jak i kleszczowego zapalenia mózgu są rejestrowane przez cały rok. Niestety z każdym rokiem zwiększa się też liczba zakażeń — mówi w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Milda Žygutienė, główna specjalistka Wydziału Zarządzania Chorobami Zakaźnymi Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego. Czytaj...