Więcej

  Comenius z wizytą w Gimnazjum imienia Adama Mickiewicza

  Czytaj również...

  Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji projektu Comenius Fot. Marian Paluszkiewicz
  Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji projektu Comenius Fot. Marian Paluszkiewicz

  Niezwykły był wczoraj dzień w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, które wraz ze szkołami z Polski, Turcji, Bułgarii, Rumunii realizowało Partnerski Projekt Comenius pt. „Młodzież strzeże i pielęgnuje tradycje ludowe”.

  — Do Wilna przybyli w ubiegły piątek, a już jutro odjeżdżają. W ciągu tych kilku dni uczniowie mieli bardzo napięty grafik. Goście odwiedzili już Rumszyszki, gdzie zapoznali się z tańcami ludowymi. W Trokach poznali kuchnię karaimską. Byli także w Ciechanowiszkach, gdzie wili palmy. Dzisiaj ten projekt realizujemy w naszym gimnazjum, każdego roku odbywa się on inaczej. W tym roku jest w postaci jarmarku i kiermaszu, można tu posmakować tradycyjnych dań. Chcemy naszym gościom przybliżyć historię i tradycję naszego kraju — powiedział Czesław Dawidowicz, dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

  Jak zaznaczył, główne korzyści, jakie daje uczestnictwo w projekcie Comenius, to uatrakcyjnienie sposobów zdobywania wiedzy, wyjazdy do partnerskich szkół w innych krajach, a dzięki kontaktom z rówieśnikami z zagranicy — wzrost motywacji uczniów do nauki języków obcych.

  — Dzięki temu projektowi możemy zapoznać młodzież z historią i tradycjami innych krajów. W ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt odwiedzić Bułgarię, gdzie zapoznaliśmy się z miejscowymi tradycjami, kulturą narodową tego kraju. Za miesiąc wybieramy się do Rumunii, a jesienią do Turcji. W następnym roku natomiast, w maju, pojedziemy do Polski, gdzie będzie uroczyste zakończenie projektu — powiedział Czesław Dawidowicz.
  Jak zaznaczył dyrektor, uczniowie, którzy już uczestniczyli w projekcie, wykazali większe zainteresowanie innymi krajami i kulturami, znacznie poprawiła się ich wiedza na temat warunków życia i rzeczywistości szkolnej w innych krajach. Wykazali również większą tolerancję wobec kultur i obywateli innych krajów.

  Goście z Rumunii zaprezentowali także potrawy swojego kraju Fot. Marian Paluszkiewicz
  Goście z Rumunii zaprezentowali także potrawy swojego kraju Fot. Marian Paluszkiewicz

  Uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach realizacji tego projektu. Przez cały czas razem z gośćmi bawili się w rytm skocznej muzyki.
  — Osobiście bardzo bym chciał wyjechać w ramach projektu Comenius. Dzięki niemu mógłbym bliżej poznać jakiś kraj, jego tradycje. Na pewno bym podszkolił angielski i znalazłbym nowych przyjaciół. Bardzo cieszę się, że dyrekcja naszej szkoły uczestniczy w tym projekcie i daje nam tak wielkie szanse, z których, mam nadzieję, skorzysta jak najwięcej uczniów naszej szkoły — mówił Jacek Romaszewski, uczeń Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

  Uczestnicy programu Comenius podkreślają, że realizacja międzynarodowych projektów współpracy szkół przyczynia się do doskonalenia umiejętności komunikacji w języku obcym, przedsiębiorczości, większej otwartości.
  — Uczniowie i nauczyciele wileńskiego gimnazjum mile i przyjaźnie nas przyjęli, jesteśmy bardzo zadowoleni. To, co tutaj widzimy, bardzo dużo mówi o kulturze i tradycjach Litwy. Są tutaj dania, o których nigdy nie słyszałem. Bardzo mi smakują faworki. Najbardziej spodobały się mi rękodzieła z drewna. Jestem zachwycony. Umiem już nawet powiedzieć „Laba diena”!— uśmiechał się  Andrei Furchita z Rumunii.

  — Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować także potrawy swojego kraju — dodał.
  Uczennica z Turcji Banu Bazkurt twierdzi, że znalazła tutaj przyjaciół, z którymi po przyjeździe do kraju chciałaby nadal obcować.
  — Kultura i mentalność ludzi na Litwie bardzo różni się od naszej. Miasto jest piękne, ludzie uprzejmi i wyrozumiali. Bardzo mi się spodobały dania. Uczniowie gimnazjum na pewno musieli nad tym popracować, są bardzo dobrze przygotowani. Dzięki nim teraz wiem, jak wyglądają Zapusty i Kaziuki — mówiła uśmiechnięta Banu Bazkurt.
  Przybyli nauczyciele z uczniami z zagranicy twierdzą, że zauważyli, iż wielu uczniów, którzy już wyjeżdżali do innych krajów z programem Comenius, poczuło się bardziej zmotywowanymi do nauki języków obcych, niektórzy z nich znacząco poprawili biegłość w języku angielskim, a nawet w innych językach.

  PROJEKT COMENIUS

  Projekt Comenius jest częścią programu „Uczenie się przez całe życie”, dotyczącego edukacji na obszarze Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XVI i XVII w. czeskiego pedagoga i filozofa, mieszkającego m. in. w Polsce w Lesznie — Jana Amosa Komeńskiego.

  Print

  Afisze

  Więcej od autora

  Janina Gudalewicz: „Nigdy nie żałowałam, że zostałam nauczycielką”

  O swej 47-letniej pracy spędzonej w szkole opowiada „Kurierowi Wileńskiemu” nauczycielka historii w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu Janina Gudalewicz. Smutny Dzień Nauczyciela w Połukniu — Przez wiele lat zawsze obchodziliśmy Dzień Nauczyciela, czekaliśmy na święto. Po uroczystości w szkole...

  Józef Tomaszewicz-Jakowicz: „Rejon wileński nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które ma”

  Honorata Adamowicz: 5 marca 2023 roku odbędą się wybory merów i wybory do rad samorządowych. Jak Pan ocenia obecną sytuację rejonu wileńskiego? Józef Tomaszewicz-Jakowicz: Niestety, ale rejon wileński nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które posiada. Rejon wileński jest najbliższym sąsiadem stolicy,...

  Pomocny, skuteczny, sumienny, odpowiedzialny. 2 października obchodzimy Dzień Aniołów Stróżów

  Policjant zawsze gotowy „Zawód policjanta był, pozostaje i będzie ważny. Policjant musi być zawsze przygotowany do wykonywania swoich obowiązków w różnych sytuacjach, zarówno wtedy, gdy wymagana jest tylko wiedza teoretyczna, jak również wtedy, gdy konieczne jest wykorzystanie umiejętności podczas interwencji...

  Litwa ogranicza płatności gotówką. Limit 5 tys. euro, powyżej tylko przelew

  Zalety rozliczania się przelewem — Zalet rozliczania się przelewem jest bardzo dużo, nie tylko dla instytucji, ale też dla osób prywatnych. Przede wszystkim jest to bezpieczne. Poza tym ograniczenie rozliczeń gotówkowych może pomóc w walce z uchylaniem się od podatków...