8
Uczniowie z Wileńszczyzny o „Niezależnym naszym kraju”

Uroczyste posiedzenie z okazji zakończenia konkursu „Niezależny nasz kraj” Fot. Marian Paluszkiewicz

Uroczyste posiedzenie z okazji zakończenia konkursu „Niezależny nasz kraj” Fot. Marian Paluszkiewicz

Z okazji zakończenia konkursu „Niezależny nasz kraj” („Nepriklausoma mūsų šalis”) wczoraj, 18 listopada, odbyło się uroczyste podsumowanie. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół Wileńszczyzny z różnym językiem nauczania.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Inicjatorem tego konkursu jest Jarosław Narkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmu RL z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, we współpracy z oddziałem trockim Związku Polaków na Litwie oraz samorządem rejonu trockiego.
— Sam proces trwa już prawie pół roku. Przed paroma miesiącami wysłaliśmy do szkół i gimnazjów rejonu trockiego i do gimnazjum w Pogirach propozycje uczestniczenia w konkursie oraz jego warunki. Muszę przyznać, że uczniowie bardzo chętnie postanowili wziąć udział. W ciągu kilku miesięcy przysyłali do nas swoje prace plastyczne, eseje, wiersze, krótkie filmiki. Następnie, gdy zostały zebrane wszystkie prace, komisja wybrała te najlepsze. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni — powiedział „Kurierowi” Jarosław Narkiewicz.

Podczas uroczystości wystąpiło trio „Hanki” z rejonu trockiego Fot. Marian Paluszkiewicz

Podczas uroczystości wystąpiło trio „Hanki” z rejonu trockiego Fot. Marian Paluszkiewicz

Jak zaznaczył, konkurs poświęcony jest 25. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. W konkursie uczestniczyło pięć szkół. Trzy szkoły z Landwarowa: Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, Gimnazjum „Versmės” oraz Gimnazjum im. Motiejunasa Šimelionisa, Szkoła Średnia w Połukniu oraz Gimnazjum w Pogirach. Na uroczystość przybyli również uczniowie ze szkół w Rudominie, Niemieżu oraz Czarnym Borze.
— Wybraliśmy szkoły z Wileńszczyzny o różnych językach nauczania, by dzieci słyszały mowę polską, rosyjską, litewską. Aby ze sobą zaprzyjaźniły się. To nie jest pierwsza i nie ostatnia impreza tego typu. Chcemy, żeby dzieci z pobliskich miejscowości obcowały ze sobą — podkreślił wiceprzewodniczący Sejmu.
Podczas uroczystości wystąpiło trio „Hanki” z rejonu trockiego, które wykonało piosenki w stylu patriotyczno-ludowym.

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni Fot. Marian Paluszkiewicz

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni Fot. Marian Paluszkiewicz

Uczniowie chętnie brali udział w konkursie i stanęli na wysokości zadania.
— Młodzież naszej szkoły chętnie bierze udział w konkursach. Gdy otrzymaliśmy propozycję, żeby uczestniczyć w tym konkursie, od razu zgodziliśmy się. Temat jest bardzo poważny, dlatego też z wielką powagą i odpowiedzialnością podeszliśmy do tego zadania. Przyznam, że niełatwo było zdecydować się, jak przedstawić „Niezależny nasz kraj”. Postanowiliśmy nakręcić krótki filmik pod tytułem „Moja deszczu i wiatru ziemia” — powiedziała „Kurierowi” Sandra Stepuro, uczennica Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie.
Uczestnicy konkursu mieli przygotować do wyboru: prace plastyczne albo prace pisemne (wypracowania, krótkie eseje lub wiersze), albo krótkie filmiki.
— Za pomocą tego filmiku chcieliśmy przedstawić, jak żyli ludzie przed 25 laty, gdy jeszcze Litwa nie była niepodległa i jak żyje się po odzyskaniu niepodległości. Na początku pokazujemy biedę, jak ludzie ciężko harują, a następnie panie w pięknych strojach, czyli lepsze życie — zaznaczyła Sandra Stepuro.
Uczniowie podczas swoich prac pisemnych poruszali, również problem emigracji mieszkańców Litwy, którzy szukają swoich szans za granicą.

ZWYCIĘZCY KONKURSU „NIEPODLEGŁE NASZE PAŃSTWO”

ZA PRACE PLASTYCZNE

I miejsce — Artur Mironiuk, uczeń Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie
II miejsce — Milena Sinkiewicz, uczennica Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie
III miejsce — Karolina Bukelytė, uczennica gimnazjum w Pogirach

ZA PRACE LITERACKIE

I miejsce — Irena Wiktoria Slavickytė, uczennica Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie
II miejsce — Renata Černevič, uczennica Gimnazjum „Versmės” w Landwarowie
III miejsce — Brygita Łukaczenko, uczennica gimnazjum w Pogirach

ZA PRACE TWÓRCZE

Paulina Ramaneckaitė, Dominika Wilczewska, Sabina Buchowiecka, Sandra Stepuro — uczennice Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie
Eryk Miluszkiewicz, Konrad Szoc, Robert Czecziot — uczniowie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie

ZA UDZIAŁ W KONKURSIE ODZNACZONE NAUCZYCIELKI

Asta Radimonienė, nauczycielka Gimnazjum Motiejunasa Šimelionisa i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie
Renė Lučiūnienė, nauczycielka Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie

Print

8 odpowiedzi to Uczniowie z Wileńszczyzny o „Niezależnym naszym kraju”

 1. kiepski żart mówi:

  Jaki tam znowu: Niezależny nasz kraj?
  To skansen Lietuva, gdzie się prześladuje rdzennych mieszkańców tylko dlatego, że są Polakami.
  Hańba.

 2. M. mówi:

  Faktycznie, jaki to jest “niezależny” kraj? Niezależny, ale od czego?
  Tutaj jesteśmy dyskryminowana z tego powodu, że jako Polacy nie chcemy dać się zlituanizować. Tutaj nie zwrócono nam zabranej za komuny ziemi, a oddaje się ją przybyszom sajudzistom. Tutaj systematycznie uszczupla się nasze szkolnictwo. Tutaj nawet swoich nazwisk nie możemy poprawnie zapisywać po polsku ani nazw naszych miejscowości.
  To niby jaka to jest ta “niezależność”???

 3. marek mówi:

  Ta zabawa to przykład lizusostwa wobec lietuvisów. Pewnie dali na to jakieś pieniądze. Zamiast się zająć poważnymi sprawami, jak rozwiązywanie prawdziwych bolączek trapiących Polaków na Litwie, to bez sensu się bredzi o jakimś tam niby niezależnym naszym kraju. Szkoda że w ten sposób odciąga się młodzież od rzeczywistości i daje fałszywe wzorce.

 4. pytanie mówi:

  Po co organizować konkurs z okazji 25 lecia odzyskania niepodległości przez Litwę, skoro to państwo łamie Traktat polsko-litewski, Traktat Lizboński oraz nie przestrzega Ramowej Konwencji Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych? Tu naprawdę nie ma czego świętować.

 5. Lucjan Ż. mówi:

  Panie Narkiewicz, zajmij się pan pożytecznymi sprawami dla Polaków, a nie czczeniem niepodległości wrogo nastawionej do nas Lietuvy!!!

 6. Lubomir mówi:

  Unia Krewska, Unia Lubelska czy Unia Brukselska zawsze zobowiązywała i zobowiązuje narody do wzajemnego szacunku. Niestety mieszkańcy Żmudzi i Litwy nadal czują się jakimiś sztucznie wykreowanymi Lietuvisami a nie spadkobiercami Wielkiej Litwy, nie obywatelami Obszaru Polskiego Dziedzictwa Historycznego i Cywilizacyjnego.

 7. Adam81w mówi:

  Cudny kraj gnojący swoich polskich obywateli

 8. Bronislaw mówi:

  na haslach my stale wychowane,postroimy komuna,elektrofikacyja,praca wychowuje itd,a teraz niezaležnosc wszędzie,a žycie samo po sobie,polityczne hasla režim wymysla i pod nimi nami žądzi,smiesznie ale nie trzeba prubowac przeciw stawic się haslam bo bauda,uczniowie więcej wiedzą o wojnie jak 2 : 15 to to ciekawie,dlatego i jest na Wilenszczyznie o Niezaležnym naszym kraju,osobiscie uwažam idą nie tam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.