Dziesięć lat z imieniem Św. Kazimierza

Od roku 2006 cała społeczność szkolna 4 marca uroczyście obchodzi Dzień Patrona
Od roku 2006 cała społeczność szkolna 4 marca uroczyście obchodzi Dzień Patrona

Minęło już dziesięć lat, odkąd Szkole Średniej w Miednikach nadano imię św. Kazimierza. Od roku 2006 cała społeczność szkolna 4 marca uroczyście obchodzi Dzień Patrona.
Tradycyjnie obchody Dnia Patrona rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Kazimierza w Miednikach. Mszę celebrował proboszcz parafii miednickiej ksiądz Jarosław Rekwardt OFM oraz o. Jarosław Banasiak, franciszkanin z Udziału na Białorusi. Po Mszy świętej odbyło się specjalne błogosławieństwo relikwiami św. Kazimierza.
Dalszy ciąg uroczystości Dnia Patrona przeniósł się w mury Szkoły Średniej im. św. Kazimierza w Miednikach. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść, poseł na Sejm Republiki Litewskiej Leonard Talmont, kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkiewicz, starosta gminy miednickiej Renata Bogdanowicz. Przybyli do nas również goście z Polski – Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki, Dariusz Saweliew, kierownik wydziału Polityki Społeczno – Gospodarczej Gminy Suwałki, Jarosław Ostrowski, radny Gminy Suwałki, Zdzisława Milewska, dyrektor Zespołu Szkół w Przebrodzie (Gmina Suwałki) wraz z grupą nauczycieli i uczniów. Witaliśmy także Palmirę Talijūnienę, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Kownie, która przyjechała do nas z delegacją nauczycieli i uczniów, dyrektor przedszkola w Miednikach Fenię Brzozowską, pracowników Domu Kultury, byłych nauczycieli i uczniów naszej szkoły oraz innych gości.
Uroczystość rozpoczęto wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie wszyscy zebrani mogli przypomnieć najważniejsze wydarzenia z życia szkoły za okres dziesięciu lat. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny, który przybliżył wszystkim postać patrona szkoły św. Kazimierza. Program artystyczny wzbogaciły tańce w wykonaniu grupy tanecznej zespołu „Przepióreczka”, przygotowane pod kierunkiem choreografa Wiktorii Pomecko.
Po zakończeniu artystycznej części uroczystości dyrektor szkoły, Pani Mieczysława Pietkiewicz, wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wykazali się najlepszą frekwencją. Nagrody otrzymali również nauczyciele.
Usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów od zebranych gości, otrzymaliśmy wiele prezentów. Pragniemy wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, którzy przybyli do nas na uroczystość i tym, którzy przyczynili się do tego, aby ta uroczystość się odbyła.
Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny Kiermasz Kaziukowy, który przygotowali nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Szczycimy się tym, że patronem naszej szkoły jest św. Kazimierz. Jesteśmy przekonani, że tego wszystkiego, co osiągnęliśmy w przeciągu 10 lat, nie zdołalibyśmy dokonać bez wstawiennictwa i opieki naszego patrona, świętego Kazimierza.