Więcej

  W rejonie wileńskim rozbłysły świąteczne choinki

  Czytaj również...

  W tym roku zgodnie z zaleceniami epidemiologów, choinki na Wileńszczyźnie zapalano po cichu, bez tradycyjnych uroczystości i koncertów, bez zapowiadania, chroniąc zdrowie mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że w tym roku świąteczny nastrój będzie inny.

  Ozdoby świąteczne w gminie Rudomino
  | Fot. VRSA

  Dobiegający końca rok był „pełen niespodzianek i trudności, których nikt się nie spodziewał, gdy go spotykał – pisze na swojej stronie internetowej Samorząd Rejonu Wileńsiego.

  Czytaj więcej: Surrealistyczna choinka na kłującą rzeczywistość

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  „Nikt nie mógł przewidzieć, że różne spotkania, imprezy będą zakazane, a ludzie będą zachęcani do pozostania w domu. Ale pomimo tych wszystkich przeszkód, pamiętamy i pielęgnujemy tradycje, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach i dziadkach – informują pracownicy administracji.

  Dwie zielone choinki w gminie Rudomino

  W ostatnią niedzielę listopada, zapalając jedną z czterech świec na wieńcu adwentowym, symbolizującym oczekiwanie i nadzieję, rozpoczęliśmy okres adwentu, a w pierwszych dniach grudnia tradycyjnie zapalono choinki w gminie Rudomino – w centrum Rudomina i w osiedlu Kalwiszki.

  „Te bożonarodzeniowe choinki są symbolem życia, a umieszczone na nich gwiazdy symbolizują światło, które pokonało zło i smutek. Niech to światło zainspiruje nas do dobrego nastroju i zachęci do wiary” – informuje samorząd.

  Czytaj więcej: Mikołajki 2020: Dzieci cieszą się jak zawsze, ale Mikołajom jest trudniej

  „Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozświetlenia choinek. Chcielibyśmy życzyć wszystkim mieszkańcom naszej gminy, aby ten okres Adwentu, czas oczekiwania i nadziei, przyniósł nam zdrowie, ciepło rodzinne, a w czasie świąt – bogatego Mikołaja” – powiedział starosta gminy Rudomino, Józef Szatkiewicz.

  Bożonarodzeniowa bajka w Niemenczynie

  Jedyne miasto na terenie rejonu wileńskiego – Niemenczyn i również jest już ozdobione na spotkanie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W sobotni wieczór w centrum miasta zalśniła imponująca choinka.

  Świąteczna choinka w Niemenczynie
  Świąteczna choinka w Niemeczynie
  | Fot. Marian Dzwinel, VRSA

  W tym roku odnowiono dekoracje choinki: zieloną choinkę świecącą tysiącami światełek ozdobiły wielkie, świecące płatki śniegu, a także symbol nocy Bożego Narodzenia – wskazująca drogę Gwiazda Betlejemska, która tysiące lat temu przyprowadziła pasterzy i królów do żłóbka Chrystusa.

  „Tak jak ponad dwa tysiące lat temu, ta gwiazda zaprasza nas wszystkich co roku w nocy 24 grudnia na spotkanie przy świątecznym stole, aby spotkać się z cudem, podzielić się dobrocią i cieszyć się ciepłem i miłością naszych bliskich” – komentuje administracja samorządu rejonu wileńskiego.

  Mieszkańcom Niemenczyna świąteczny nastrój nada nie tylko blask centralnego świerku, cała przestrzeń wokół placu jest również ozdobiona świątecznymi iluminacjami, a wieczorami rozbrzmiewa wesoła świąteczna muzyka.

  Ozdoby choinkowe w Niemieżu
  Ozdoby choinkowe w Niemieżu
  | Fot. VRSA

  Białe piękno Niemieża

  Gdy 3 grudnia w południe zaświeciło słońce, gmina Niemież upiększyła się tradycyjną zieloną choinką. Najważniejszym akcentem dekoracyjnym w tym roku – echa ciepła i przytulności, przypominające wszystkie nasze najlepsze, najcieplejsze świąteczne wspomnienia z dzieciństwa. Do realizacji pomysłu wykorzystano białe girlandy, srebrne i złote bombki różnej wielkości oraz tradycyjne, przypominające dzieciństwo wstążki o ciepłych barwach. 

  Czytaj więcej: Rusza projekt budowy ośrodków sportowo-rekreacyjnych w gminach Rudomino i Niemież

  Przytulne Boże Narodzenie w Rukojniach

  W tym roku gmina Rukojnie święcącymi girlandami ozdobiła główną ulicę wsi Rukojnie – ul. Wileńską (Vilniaus g.). Już drugi rok z rzędu mieszkańcy zachwycają się świątecznymi iluminacjami. Szeroka główna ulica, gdy zapalają się girlandy, wygląda jak z bajki. Zwłaszcza wieczorami, kiedy padają najpiękniejsze zimowe ozdoby ˗ białe płatki śniegu.

  „Życzymy wszystkim pięknych, białych, wesołych i zdrowych zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i wierzymy, że udekorowana główna ulica naszego miasta rozjaśni tegoroczne święta w okresie kwarantanny” – powiedziała starościna Rukojń, Anżeła Stankiewicz.

  Świąteczne oczekiwanie w Mickunach

  Uliczne dekoracje w Mickunach
  Uliczne dekoracje w Mickunach | Fot. VRSA

  Aby nastrój świątecznego oczekiwania był lepszy, a otoczenie – milsze, staraniem urzędu i wspólnoty gminy Mickuny świąteczne dekoracje zabłysły na oświetlonych ulicach miasteczka Mickuny – ul. Wileńskiej (Vilniaus g.) oraz w pobliżu przedszkoli – ul. Jaunimo. W osiedlu Gałgi dekoracje świąteczne rozbłysły na słupach oświetleniowych centralnej ulicy.

  Odwiedzając choinki lub inne udekorowane na święta miejsca, prosimy nie zapominać o masce na twarz, przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, niegromadzeniu się i przestrzeganiu odległości co najmniej 2 metrów od innych osób – przypomina samorząd.


  Na podst.: Samorząd Rejonu Wileńskiego

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Afisze

  Więcej od autora

  Tegoroczną Nagrodę Wolności poświęcono prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu

  Ukraina — państwo demokratyczne „Dzisiaj Ukraina jest europejskim państwem demokratycznym, które musi walczyć o przetrwanie swojego terytorium, kultury i narodu, a także o wolność nas wszystkich. Dlatego Komisja Nagrody Wolności proponuje przyznać tegoroczną Nagrodę Wolności prezydentowi Ukrainy za zasługi jego...

  Nauka, która robi biznes z biznesem czyli Konferencja z Polonią Sieci Badawczej Łukasiewicz

  Prelegentami będzie 16 polskich naukowców z czołowych ośrodków badawczych na świecie oraz praktyków biznesu. Wydarzenie rozpocznie się 15 grudnia o 16:00 w siedzibie Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa oraz online. Nazwa wydarzenia: Konferencja z Polonią 2022 Początek wydarzenia: 15 grudnia 2022 r....

  155. rocznica urodzin Marszałka Piłsudskiego w Zułowie [GALERIA]

  5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów urodził się Józef Klemens Piłsudski. Do dziś w Zułowie mieszkańcy Wileńszczyzny upamiętniają ważne rocznice, w tym dzień narodzin Marszałka Piłsudskiego. W tym roku uroczyste obchody 155. rocznicy urodzin Marszałka zorganizował Urząd do...

  Poszukuję śladów rodziny na Wileńszczyźnie

  Wiele informacji o rodzinie udało mi się zebrać, ale zagadką pozostaje stary pergamin, który widziałem w domu rodzinnym.  Mojemu ojcu i babci udało się wyrwać z Sowietów dopiero w 1922 roku. Wiadomo, w jakim stanie wrócili… Kilka lat później, mój ojciec Edmund Wojciechowicz...