W rejonie wileńskim rozbłysły świąteczne choinki

W tym roku zgodnie z zaleceniami epidemiologów, choinki na Wileńszczyźnie zapalano po cichu, bez tradycyjnych uroczystości i koncertów, bez zapowiadania, chroniąc zdrowie mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że w tym roku świąteczny nastrój będzie inny.

Ozdoby świąteczne w gminie Rudomino
| Fot. VRSA

Dobiegający końca rok był „pełen niespodzianek i trudności, których nikt się nie spodziewał, gdy go spotykał – pisze na swojej stronie internetowej Samorząd Rejonu Wileńsiego.

Czytaj więcej: Surrealistyczna choinka na kłującą rzeczywistość

„Nikt nie mógł przewidzieć, że różne spotkania, imprezy będą zakazane, a ludzie będą zachęcani do pozostania w domu. Ale pomimo tych wszystkich przeszkód, pamiętamy i pielęgnujemy tradycje, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach i dziadkach – informują pracownicy administracji.

Dwie zielone choinki w gminie Rudomino

W ostatnią niedzielę listopada, zapalając jedną z czterech świec na wieńcu adwentowym, symbolizującym oczekiwanie i nadzieję, rozpoczęliśmy okres adwentu, a w pierwszych dniach grudnia tradycyjnie zapalono choinki w gminie Rudomino – w centrum Rudomina i w osiedlu Kalwiszki.

„Te bożonarodzeniowe choinki są symbolem życia, a umieszczone na nich gwiazdy symbolizują światło, które pokonało zło i smutek. Niech to światło zainspiruje nas do dobrego nastroju i zachęci do wiary” – informuje samorząd.

Czytaj więcej: Mikołajki 2020: Dzieci cieszą się jak zawsze, ale Mikołajom jest trudniej

„Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozświetlenia choinek. Chcielibyśmy życzyć wszystkim mieszkańcom naszej gminy, aby ten okres Adwentu, czas oczekiwania i nadziei, przyniósł nam zdrowie, ciepło rodzinne, a w czasie świąt – bogatego Mikołaja” – powiedział starosta gminy Rudomino, Józef Szatkiewicz.

Bożonarodzeniowa bajka w Niemenczynie

Jedyne miasto na terenie rejonu wileńskiego – Niemenczyn i również jest już ozdobione na spotkanie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W sobotni wieczór w centrum miasta zalśniła imponująca choinka.

Świąteczna choinka w Niemenczynie
Świąteczna choinka w Niemeczynie
| Fot. Marian Dzwinel, VRSA

W tym roku odnowiono dekoracje choinki: zieloną choinkę świecącą tysiącami światełek ozdobiły wielkie, świecące płatki śniegu, a także symbol nocy Bożego Narodzenia – wskazująca drogę Gwiazda Betlejemska, która tysiące lat temu przyprowadziła pasterzy i królów do żłóbka Chrystusa.

„Tak jak ponad dwa tysiące lat temu, ta gwiazda zaprasza nas wszystkich co roku w nocy 24 grudnia na spotkanie przy świątecznym stole, aby spotkać się z cudem, podzielić się dobrocią i cieszyć się ciepłem i miłością naszych bliskich” – komentuje administracja samorządu rejonu wileńskiego.

Mieszkańcom Niemenczyna świąteczny nastrój nada nie tylko blask centralnego świerku, cała przestrzeń wokół placu jest również ozdobiona świątecznymi iluminacjami, a wieczorami rozbrzmiewa wesoła świąteczna muzyka.

Ozdoby choinkowe w Niemieżu
Ozdoby choinkowe w Niemieżu
| Fot. VRSA

Białe piękno Niemieża

Gdy 3 grudnia w południe zaświeciło słońce, gmina Niemież upiększyła się tradycyjną zieloną choinką. Najważniejszym akcentem dekoracyjnym w tym roku – echa ciepła i przytulności, przypominające wszystkie nasze najlepsze, najcieplejsze świąteczne wspomnienia z dzieciństwa. Do realizacji pomysłu wykorzystano białe girlandy, srebrne i złote bombki różnej wielkości oraz tradycyjne, przypominające dzieciństwo wstążki o ciepłych barwach. 

Czytaj więcej: Rusza projekt budowy ośrodków sportowo-rekreacyjnych w gminach Rudomino i Niemież

Przytulne Boże Narodzenie w Rukojniach

W tym roku gmina Rukojnie święcącymi girlandami ozdobiła główną ulicę wsi Rukojnie – ul. Wileńską (Vilniaus g.). Już drugi rok z rzędu mieszkańcy zachwycają się świątecznymi iluminacjami. Szeroka główna ulica, gdy zapalają się girlandy, wygląda jak z bajki. Zwłaszcza wieczorami, kiedy padają najpiękniejsze zimowe ozdoby ˗ białe płatki śniegu.

„Życzymy wszystkim pięknych, białych, wesołych i zdrowych zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i wierzymy, że udekorowana główna ulica naszego miasta rozjaśni tegoroczne święta w okresie kwarantanny” – powiedziała starościna Rukojń, Anżeła Stankiewicz.

Świąteczne oczekiwanie w Mickunach

Uliczne dekoracje w Mickunach
Uliczne dekoracje w Mickunach | Fot. VRSA

Aby nastrój świątecznego oczekiwania był lepszy, a otoczenie – milsze, staraniem urzędu i wspólnoty gminy Mickuny świąteczne dekoracje zabłysły na oświetlonych ulicach miasteczka Mickuny – ul. Wileńskiej (Vilniaus g.) oraz w pobliżu przedszkoli – ul. Jaunimo. W osiedlu Gałgi dekoracje świąteczne rozbłysły na słupach oświetleniowych centralnej ulicy.

Odwiedzając choinki lub inne udekorowane na święta miejsca, prosimy nie zapominać o masce na twarz, przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, niegromadzeniu się i przestrzeganiu odległości co najmniej 2 metrów od innych osób – przypomina samorząd.


Na podst.: Samorząd Rejonu Wileńskiego