„Bądź widoczny” — jak w ciemności nie trafić pod koła

Czytaj również...

Tragiczna śmierć bądź kalectwo przez brak jakiegoś malutkiego odblasku? Lepiej takich scenariuszy unikać. W miarę skracania się dni i wydłużania się nocy, bezpieczeństwo pieszych staje się jednym z najbardziej palących tematów. Policja i drogowcy przypominają, aby nosić odblaski. Tak błahy gadżet potrafi odbić blask nawet niewielkiej lampy w całkowitej ciemności i w efekcie uratować życie pieszego.

| Fot. Samorząd Rejonu Wileńskiego

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Rejonu Wileńskiego wraz z pracownikami Wydziału Porządku Publicznego Samorządu Rejonu Wileńskiego i sympatykami policji przeprowadzili akcję prewencyjną „Bądź widoczny”.

Celem tej kampanii jest zachęcenie ludzi do noszenia odblasków. Także edukowanie ich w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odblaski w akcji są także rozdawane.

Czytaj więcej: Bądźmy odpowiedzialni na drogach

Odblask musi być prawidłowo noszony lub zamocowany

• Ważne jest, aby umieścić odblask w postaci paska na ręku (tuż nad nadgarstkiem) lub na nodze (na podudziu).

Odblask wiszący, przyszyty sznurkiem lub łańcuszkiem, trzeba przymocować do ubrania (kieszeni), aby świecił na wysokości drogi. Można przymocować do torebki lub plecaka, aby świecił swobodnie opadając.

Czytaj więcej: 20. edycja akcji „Ochroń mnie” – czterokrotnie mniej ofiar na drogach

Sam odblask nie oświetla lecz tylko odbija światło. Bardzo ważnym jest nie zakrywać odblasku ubraniem. Tylko tak zamocowany odblask zostanie zauważony przez kierowców. Nie może być owinięty wokół rączki torebki.

Inną ważną zasadą, która jest czasem pomijana, jest to, że na autostradzie piesi muszą iść lewą stroną drogi. W ten sposób wychodzą pojazdowi naprzeciwko i widzą, co dzieje się na drodze.


Na podst.: Komisariat Policji Rejonu Wileńskiego

Afisze

Więcej od autora

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.

Seniorzy z Rudominy gościli w Wilnie

Marcin W. Winszowaty wygłosił wykład pt. „Westminster i Wilno. Tradycyjne urzędy brytyjskie a dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Prelegent opowiadał o różnych urzędach w Wielkiej Brytanii oraz w Wielkim Księstwie...