Na zaproszenie prezydenta RP mer Maria Rekść wzięła w Polsce udział w uroczystościach patriotycznych

Na zaproszenie prezydenta Polski Andrzeja Dudy mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść uczestniczyła w Warszawie w uroczystościach z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei przeddzień jednego z najważniejszych świąt – Narodowego Święta Niepodległości – mer Maria Rekść, na zaproszenie władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, uczestniczyła w konferencji „Warto być Polakiem", wieczorem zaś – w uroczystym spotkaniu Rodaków w gościnnych murach Zamku Pułtuskiego – Domu Polonii „Wspólnoty Polskiej”.

Czytaj również...

Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska suwerenna, niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa – mówił 11 listopada prezydent RP podczas uroczystości odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W uroczystościach, obok polskiej pary prezydenckiej, wzięli również udział prezydent Litwy Gitanas Nausėda z małżonką.

Podczas wystąpienia prezydent dziękował wszystkim, którzy przez ostatnie prawie pięć lat – czas kończących się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne państwo; edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach. – Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim państwu, moim rodakom za budowanie tej głębokiej świadomości o wartości niepodległości – zaznaczył. Udział w uroczystości, na zaproszenie prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wzięła również mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Przed południem 11 listopada prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką wzięli udział w uroczystej mszy świętej za ojczyznę, która odprawiona została w świątyni Opatrzności Bożej. Udział w nabożeństwie wzięła również mer Maria Rekść, a także posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė i Czesław Olszewski. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podkreślił w homilii, że „Polska niepodległość zawdzięcza swoim niepodległym obywatelom. Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji”.

Czytaj więcej: Obchody 11 listopada w Wilnie: „Razem jesteśmy silniejsi”

Po południu 11 listopada mer Maria Rekść uczestniczyła w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości mer Maria Rekść na zaproszenie władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wzięła udział w konferencji „Warto być Polakiem”, która poświęcona była myśli politycznej i społecznej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Działania na rzecz Polaków żyjących poza granicami Polski były integralną częścią polityki zagranicznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Afisze

Więcej od autora

Przedsiębiorcy z rejonu wileńskiego zaproszeni na spotkanie z merem

Spotkanie zaplanowano w ramach czwartego posiedzenia Rady Rozwoju Biznesu. Jest to unikalny, wciąż nowatorski na Litwie format trójstronny, łączący biznes, samorząd oraz lokalną społeczność, co pozwala na podejmowanie w...

Do 2030 roku w rejonie wileńskim powstanie prawie 50 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych

Według mera Roberta Duchniewicza nowa infrastruktura pomoże zapewnić lepszą dostępność ładowania pojazdów elektrycznych w różnych miejscowościach rejonu oraz zachęci mieszkańców do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu.„Coraz częściej widzimy, że...

Mer rejonu wileńskiego Robert Duchniewicz przedstawił sprawozdanie z działalności za rok 2025: rejon wykazuje dynamikę wzrostu

„Patrząc na rok 2025, widzę okres, który najlepiej opisuje jedno słowo – dynamika. Podjęte przez nas decyzje, celowe planowanie i wspólna praca ze społecznościami przełożyły się na widoczne rezultaty:...