Prof. Targamadzė dla „Kuriera” o polskich szkołach: Mniej dyrektyw, więcej autonomii

W rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opublikowanej w wydaniu magazynowym 31 maja, prof. Vilija Targamadzė, ekspertka w dziedzinie edukacji i była posłanka na Sejm, mówiła o konieczności zwiększenia autonomii szkół. Zwróciła też uwagę na niedostateczne zrozumienie i realizację koncepcji „dobrej szkoły”, mimo że dokument ten od 2015 r. figuruje w oficjalnych aktach litewskiego systemu oświaty.

Czytaj również...

W rozmowie prof. Targamadzė wielokrotnie podkreślała, że centralnie sterowane szkolnictwo, oparte na zakazach i sztywnych wytycznych, nie odpowiada realiom XXI wieku. „Musimy dać szkołom więcej swobody i autonomii, jeśli chcemy kształcić świadomych, twórczych i krytycznie myślących obywateli” — podkreśliła profesor.

Jednocześnie krytycznie oceniła aktualny sposób zarządzania edukacją. Niektóre decyzje podejmowane są z góry, bez rozmów z nauczycielami i dyrektorami. „Potrzebny jest dialog ze szkołami, a nie tylko jednostronne dyrektywy. Potrzebne jest wsłuchiwanie się, a nie monolog” — dodała.

„W trzeciej dekadzie XXI w. regulowanie kształcenia wyłącznie za pomocą zakazów i dyrektyw jest niewłaściwe. Musimy wierzyć, że mamy mądrych i kompetentnych dyrektorów oraz pedagogów, którzy potrafią skorzystać z takiej autonomii” — apelowała.

Nie zgadza się z ograniczeniami w szkołach, jak np. dyskutowany ostatnio zakaz używania telefonów. „Dlaczego coś miałoby być zakazane? Czy w ten sposób należy organizować proces kształcenia?” — pytała retorycznie.

Według rozmówczyni „Kuriera Wileńskiego”, przyszłość edukacji nie zależy od liczby przepisów, lecz od jakości relacji wewnątrz szkolnych wspólnot. „To oczywiście zależy od samej społeczności szkolnej – czy potrafi ona skorzystać z tej swobody” — zaznaczyła.

Pełny wywiad ukazał się w wydaniu magazynowym „Kuriera Wileńskiego” Nr 22 (61) 31 maja – 6 czerwca

Afisze

Więcej od autora

Szkoła w Leszczyniakach wyjaśnia, dlaczego polskie klasy „chudną”. „Szkoły, które to mają, wygrywają”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 21 (59) z 30 maja – 5 czerwca 2026 r. ukazał się wywiad z Marią Klimaszewską, dyrektor Szkoły w Leszczyniakach (Lazdynai) w Wilnie. Dyrektorka w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” wskazała, kiedy polskie klasy mogą przegrywać z innymi.

Spektakl dla dzieci „Kogucik i kotek” w Rudominie [Z GALERIĄ]

Przedstawienie „Kogucik i kotek” zostało przygotowane na podstawie bajki dla dzieci autorstwa litewskiego pisarza przełomu XIX i XX wieku Vincasa Pietarisa. To zabawna i edukacyjna opowieść muzyczna o tym,...

Pokaz filmu „Droga pielgrzyma” w DKP w Wilnie

Szczególne miejsce w filmie zajmują także mieszkańcy Wileńszczyzny, którzy od lat otwierają swoje domy i serca dla pielgrzymów. To właśnie te spotkania — pełne życzliwości, wzruszeń i poczucia wspólnoty...