Zadowoleni i pełni wrażeń: uczniowie z „Wilii” na koloniach letnich w Siedlcach

Lato to okres wypoczynku i relaksu… Dzieci ze Szkoły-Przedszkola „Wilia” kolejny rok miały okazję uczestniczyć w „Letnim Uniwersytecie Dziecięcym” w Siedlcach.

Czytaj również...

Dzięki inicjatywie wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Szanownej Pani Dyrektor Zofii Matarewicz, po zawarciu umowy w sprawie organizacji wypoczynku letniego dla dzieci, 43 uczniów oraz 5 opiekunów z „Wilii” mieli okazję spędzić czas na koloniach na terenie Polski, w Siedlcach.

Organizatorzy tego projektu zadbali o to, aby pobyt dzieci był pożyteczny i urozmaicony. Celem tego projektu było wspieranie edukacji polonijnej i polskiej poza granicami Polski, dlatego też uczniowie Szkoły-Przedszkola „Wilia” mieli zajęcia związane z kształceniem poprawności języka polskiego, poznawaniem historii Polski, a także zwiedzaniem okolic Siedlec, jak też stolicy Polski — Warszawy.

| Fot. archiwum szkolne

Wspaniałą atrakcją dla dzieci był pobyt w Planetarium Prusa oraz Parku Wodnym w Siedlcach. Wiele emocji uczniowie przeżyli podczas zajęć udzielania pierwszej pomocy medycznej w Centrum Symulacji Medycznych oraz w czasie wyjazdu do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, gdzie odbywały się ciekawe lekcje w plenerze, podczas których uczniowie poznali tradycje dożynkowe oraz codzienność życia we dworze ziemiaństwa polskiego. Uwieńczeniem pobytu w Dąbrowie było konsumowanie kiełbasek własnoręcznie smażonych przy ognisku.

Kulminacyjnym momentem pobytu w Polsce było zwiedzanie Warszawy.

| Fot. archiwum szkolne

W Centrum Nauki Kopernika dzieci odkryły wiele niespodzianek zagłębiając się w tajemniczym świecie nauki z dziedziny astronomii, a „słodka edukacja” w kawiarni „Wedel” sprawiła im wiele radości. Tu dzieci miały okazję nie tylko zasmakować znanej na całym świecie wyśmienitej czekolady polskiej, ale również własnoręcznie dekorować pyszne desery.

Na zakończenie pobytu w Siedlcach dzieci sprawdzały wiedzę o Polsce uczestnicząc w olimpiadzie zorganizowanej przez organizatorów „Letniego Uniwersytetu Dziecięcego” oraz cieszyły się z otrzymanych nagród książkowych i dyplomów imiennych.

Po tygodniu pobytu wszyscy wracali na Litwę zadowoleni oraz pełni wrażeń.

W imieniu wszystkich dzieci, ich rodziców oraz opiekunów pobytu wyrażam serdeczne wyrazy wdzięczności organizatorom tego projektu — wykładowcom Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach: Szanownej Pani prof. dr hab. A. Klim-Klimaszewskiej, dr S. Wieruszewskiej-Duraj, dr M. Wiśniewskiej, dr E. Jowko, oraz Siedleckiemu Towarzystwu Naukowemu na czele z prezesem T. Borutą za pożyteczne doświadczenia i miły pobyt w Polsce na koloniach letnich. Szczególne podziękowania należą się również Szanownej Pani Dyrektor Szkoły- Przedszkola „Wilia” Z. Matarewicz.

Czytaj więcej: Wakacyjne wspomnienia — kolonie w Siedlcach


Danuta Suščenkovienė,
opiekunka dzieci na koloniach w Siedlcach

Afisze

Więcej od autora

Pokaz filmu „Droga pielgrzyma” w DKP w Wilnie

„Droga Pielgrzyma” to nagradzany dokument opowiadający o uczestnikach Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno. Przez dziesięć dni kamera towarzyszyła pielgrzymom w ich drodze do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej...

Koncert, kabaret i wykład w PUTW w Wilnie

24 maja 2026 r. słuchacze Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PUTW) w Wilnie gościli w swych progach zespół śpiewaczy Złoty Wiek z Klubu Seniora z Rudominy i historyka z Uniwersytetu Gdańskiego a na zakończenie spotkania wystąpił kabaret.

Wyjątkowe półkolonie „Ania z Zielonego Wzgórza” wracają na Antokol

Półkolonie skierowane są do dzieci w wieku 7–10 lat i stanowią wyjątkową propozycję dla rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy spędziły wakacje nie tylko aktywnie, ale również rozwijając swoje...