Odsłonięto tablicę pamięci pt. „Muzyka Twoje imię ma…” — w hołdzie śp. Lubie Nazarenko [Z GALERIĄ]

W Centrum Kultury w Rudominie, filii w Mariampolu, odsłonięto tablicę pamięci pt. „Muzyka Twoje imię ma...” – w hołdzie śp. Lubie Nazarenko, artystce, której życie było pieśnią.

Czytaj również...

2 maja 2025 roku w filii Centrum Kultury w Mariampolu odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Lubie Nazarenko – chórmistrzyni, założycielce zespołu „Harmonia”, wybitnej wykonawczyni romansów i niezapomnianej osobowości kultury lokalnej.

Na placu przed domem kultury zgromadzili się mieszkańcy, rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz oraz artyści. Przy dźwiękach cichej muzyki złożono kwiaty i zapalono świece. Tablicę z napisem „Muzyka Twoje imię ma…” symbolicznie odsłonił wiatr.

Głos zabrali m.in. wicemer rejonu wileńskiego Pani Edyta Tamošiunaitė, która z czułością wspominała Lubę Nazarenko jako osobę pełną światła i talentu, której głos i serdeczność na zawsze zapisały się w historii życia kulturalnego regionu. Podkreśliła, że Luba potrafiła jednoczyć ludzi poprzez muzykę i pozostawiła po sobie niezatarte wspomnienia w sercach tych, którzy ją znali.

Doradca mera Edward Kiejzik oraz starosta gminy Mariampol Andrzej Żabiełowicz, podkreślili również, że Luba była niezwykle oddana społeczności Mariampola.

Wspomnieniami podzieliła się siostra artystki, Luda Klukowska, która przyjechała z dziećmi i z wdzięcznością mówiła o pamięci, jaka trwa w Mariampolu. Głos zabrała również druga mama artystki, pani Danuta Lipska, a także Laura Raupelienė – dyrektor restauracji Čagin, w której Luba często koncertowała, przyciągając wierną publiczność.

W drugiej części spotkania, przy okrągłych stolikach, zabrzmiały utwory w wykonaniu byłego zespołu „Harmonia”, który pokierowała pani Teresa Kołtan oraz Jarosława Królikowskiego. Nie zabrakło łez, wspomnień, wzruszeń i uśmiechów.

To wydarzenie było nie tylko upamiętnieniem, ale też pięknym potwierdzeniem, że muzyka tworzona przez Lubę wciąż żyje w sercach ludzi.

Centrum Kultury w Rudominie – Filia w Mariampolu składa serdeczne podziękowania Samorządowi Rejonu Wileńskiego, Centrum Kultury w Rudominie oraz Gminie Mariampol za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną przy realizacji tego niezwykłego wydarzenia.

Czytaj więcej: Książka o niezapomnianej wykonawczyni romansów

| Fot. Centrum Kultury w Rudominie


Centrum Kultury w Rudominie

Afisze

Więcej od autora

„Wystarczy spojrzeć na narracje o powstaniu 1863 r.”. Doroszewska wytyka antypolonizm w Rosji

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad z Urszulą Doroszewską, byłą ambasador RP na Litwie (2017–2023). Doroszewska przekonuje, że budowanie wspólnej narracji historycznej między Polską a Litwą to element strategicznej odporności regionu — stawia na równi z infrastrukturą militarną czy energetyczną. Odnosi się do przemówienia Putina dzień przed inwazją na Ukrainę.

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.