Z przedstawicielami polskiej oświaty na Litwie spotkali się polscy ministrowie

Czytaj również...

Oprócz minister edukacji RP, Anny Zalewskiej i wiceministra spraw zagranicznych RP, Andrzeja Papierza, udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele ambasady RP na Litwie, na czele z ambasador Urszulą Doroszewską Fot. Marian Paluszkiewicz

Od spotkania z przedstawicielami środowisk oświaty polskiej na Litwie rozpoczęła swoją wizytę w Wilnie minister edukacji RP, Anna Zalewska, wraz z wiceministrem spraw zagranicznych RP, Andrzejem Papierzem. Spotkanie, które trwało półtorej godziny, odbyło się wczoraj, 31 sierpnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Było poświęcone kwestiom oświaty polskiej na Litwie. Strony rozmawiały ze sobą za zamkniętymi drzwiami.

– Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie, zwłaszcza, że odbyło się ono przed spotkaniem polskich ministrów z litewską minister nauki i oświaty oraz z premierem Skvernelisem. Należy zauważyć, że polska delegacja jeszcze przed naszym spotkaniem była dobrze informowana na temat sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie. Była to jednak wspaniała okazja do bezpośredniej wymiany informacji z przedstawicielami polskich władz. Podczas spotkania zostały poruszone więc takie tematy jak: problem z egzaminami z języka litewskiego i polskiego, problem z podręcznikami, problem przygotowania nauczycieli. Były to dominujące kwestie spotkania – powiedział w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.


Przedstawiciele polskiej oświaty na Litwie mieli okazję bezpośrednio omówić z polskimi ministrami problemy polskiego szkolnictwa Fot. Marian Paluszkiewicz

Oprócz minister edukacji RP Anny Zalewskiej i wiceministra spraw zagranicznych RP Andrzeja Papierza z delegacjami, udział w spotkaniu wzięli prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski i wiceprezes Fundacji Rafał Dzięciołowski, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także przedstawiciele Ambasady RP na Litwie na czele z ambasador Urszulą Doroszewską.
Tymczasem społeczność polską na Litwie reprezentowali urzędnicy oświatowi z samorządów: miasta Wilna, rejonów trockiego, wileńskiego i solecznickiego, dyrektorzy szkół na Wileńszczyźnie, działacze społeczni, zajmujący się kwestiami oświaty, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Polscy politycy spotkali się również z minister oświaty i nauki Litwy Jurgitą Petrauskienė oraz premierem Sauliusem Skvernelisem, a także odwiedzili cmentarz na Rossie, by złożyć kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Wieczorem polska delegacja uczestniczyła w otwarciu polsko-litewskiej wystawy „Czekając na nowe nadejście”.

Natomiast w sobotę, z okazji początku nowego roku szkolnego, ministrowie Anna Zalewska i Andrzej Papierz wezmą udział m.in. w ceremonii przekazania wyprawek uczniom klas pierwszych w ramach akcji „Bon pierwszaka”.

 

 

 

Afisze

Więcej od autora

Szkoła w Leszczyniakach wyjaśnia, dlaczego polskie klasy „chudną”. „Szkoły, które to mają, wygrywają”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 21 (59) z 30 maja – 5 czerwca 2026 r. ukazał się wywiad z Marią Klimaszewską, dyrektor Szkoły w Leszczyniakach (Lazdynai) w Wilnie. Dyrektorka w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” wskazała, kiedy polskie klasy mogą przegrywać z innymi.

Spektakl dla dzieci „Kogucik i kotek” w Rudominie [Z GALERIĄ]

Przedstawienie „Kogucik i kotek” zostało przygotowane na podstawie bajki dla dzieci autorstwa litewskiego pisarza przełomu XIX i XX wieku Vincasa Pietarisa. To zabawna i edukacyjna opowieść muzyczna o tym,...

Pokaz filmu „Droga pielgrzyma” w DKP w Wilnie

Szczególne miejsce w filmie zajmują także mieszkańcy Wileńszczyzny, którzy od lat otwierają swoje domy i serca dla pielgrzymów. To właśnie te spotkania — pełne życzliwości, wzruszeń i poczucia wspólnoty...