Więcej

  Goście z Erasmus+ w „Mickiewiczówce”: „Ponad różnicami: zaakceptuj mnie takim, jakim jestem” [Z GALERIĄ]

  26–30 września Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie gościło partnerów międzynarodowego projektu Erasmus+ „Ponad różnicami: zaakceptuj mnie takim, jakim jestem”. Byli to przedstawiciele Grecji, Włoch, Rumunii, Hiszpanii oraz Chorwacji, ogółem 26 uczniów i 10 nauczycieli.

  Czytaj również...

  Pierwsze spotkanie w ramach projektu miało miejsce przed rokiem we Włoszech, na Sycylii. Gościła nas szkoła Isttuto Comprensivo. Młodzież miała też okazję współpracy w ramach projektu w Hiszpanii oraz Chorwacji.

  Zapobieganie bullyingowi cybernetycznemu

  Celem spotkań na Litwie było zapobieganie bullyingowi cybernetycznemu (przemocy psychicznej w internecie — przyp. red.), przemocy wśród młodzieży oraz mowie nienawiści. Wspólnie analizowaliśmy, czym jest mowa nienawiści i jak jej unikać w życiu codziennym oraz w sieciach społecznościowych, jakie są mechanizmy przeciwstawienia się temu negatywnemu zjawisku.

  Rola gospodarza

  Teraz nam przypadła w udziale honorowa rola gospodarzy projektu. Społeczność liceum zadbała o to, by uczestnicy nie tylko mieli interesujące zajęcia w ramach projektu, ale też poznali nasz kraj, jego wielokulturowość, zwłaszcza że większość uczestników na Litwie była po raz pierwszy.

  Pierwszy dzień — Wilno

  W pierwszym dniu spotkania goście zapoznawali się z naszą szkołą. Na powitanie wystąpił zespół „Sto Uśmiechów”. Młodzież wspaniale się bawiła, jednak lepiej się zapoznać miała okazję podczas zabaw integracyjnych. Uczniowie naszej szkoły częstowali kolegów wypiekami własnej roboty, po południu zaś zaproponowali wycieczkę po Wilnie, w toku której odbyli dobrą praktykę językową, oprowadzając gości po mieście w języku angielskim.

  Czytaj więcej: Zespół „Sto Uśmiechów” — jubileusz 20-lecia

  Drugi dzień — Kowno

  W drugim dniu spotkania uczestnicy projektu zwiedzali Kowno, podziwiając panoramę miasta, które w okresie międzywojennym otrzymało status tymczasowej stolicy Litwy. W historycznym Pałacu Prezydenckim odbyły się treściwe zajęcia edukacyjne, następnie konsumowaliśmy specjały kuchni litewskiej.

  Trzeci dzień — prezentacje

  Trzeci dzień był nad wyraz obfity w emocje. Uczniowie przedstawili prezentacje w języku angielskim „How to fight bullying and cyber bullying”, następnie w mniejszych grupach odbyły się zajęcia praktyczne poświęcone tworzeniu mechanizmu zapobiegania bullyingowi. Partnerzy pracowali w grupach międzynarodowych, dzieląc się własnym doświadczeniem oraz tworząc kodeks zapobiegania przemocy w przestrzeni publicznej oraz wirtualnej. Po południu miał miejsce interesujący wykład na temat umiejętności medialnych — „Media literacy” — oraz zajęcia sportowe.

  Czytaj więcej: Putin ante portas. Litwa musi wprowadzić edukację medialną. Od czego zacząć?

  Kolejny dzień — Troki

  Kolejnego dnia zwiedzaliśmy okryte legendą Troki, w których w dodatku do interesującej wycieczki mieliśmy zajęcia edukacyjne w restauracji tradycyjnej kuchni karaimskiej „Kybynlar”.

  Ostatni dzień — Samorząd Miasta Wilna

  W ostatnim dniu pobytu znowu spotkaliśmy się w naszej szkole, natomiast po południu zwiedzaliśmy gościnny Samorząd Miasta Wilna, z którego tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę naszego zielonego miasta. Alina Kowalewska, główna doradczyni w administracji samorządu, koordynująca pracę wydziałów edukacji i kultury, zapoznała gości z pracą wydziału oświaty stolicy. Na pamiątkę otrzymaliśmy upominki z symboliką Wilna.

  Pobyt uczestników projektu dobiegał końca, a dane z przeprowadzonego sondażu wykazały, iż niemal wszyscy indagowani byli zadowoleni z pobytu, nawiązali nowe przyjaźnie, udoskonalili znajomość języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy kolejnego spotkania, które będzie miało miejsce już w listopadzie w słonecznej Grecji.

  Czytaj więcej: Danuta Grydź, kierowniczka „Stu Uśmiechów”: „Taniec jest wartością, pasją, zabawą i przygodą” [GALERIA]


  Liceum im. Adama Mickiewicza

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Eliminacje do XXXV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego [GALERIA]

  Szersza relacja z olimpiady ukaże się w najbliższym numerze „Kuriera Wileńskiego”. Fotorelację przygotował nasz fotoreporter, Marian Paluszkiewicz.

  Zostań turystą we własnym mieście. Poznaj Wilno z czasów I wojny światowej [Z GALERIĄ]

  Życie wilnian w okresie I wojny światowej To druga z cyklu wycieczek „Poczuj się turystą w swoim mieście” zainicjowana przez DKP po litewskiej stolicy. Uczestnicy najbliższej, która odbędzie się 24 lutego br., dowiedzą się przede wszystkim o życiu wilnian w...

  Przegląd BM TV z Arkadiuszem Kuglerem, współpracownikiem „Monitora Polonijnego”, przewodnikiem po Bratysławie

  Rajmund Klonowski: Od czego zaczęła się miłość do Bratysławy? Arkadiusz Kugler: Historia jest dość długa. Już podczas studiów odwiedziłem Bratysławę. Zakochałem się w tym mieście. Zrobiło ono na mnie wielkie wrażenie. Zrozumiałem, że to moje miasto. Często wracałem tutaj. Zacząłem...

  W TVP Wilno — transmisja mszy św. z kościoła pw. św. Anny w Duksztach

  Mszę św. w języku polskim odprawi proboszcz parafii — ks. Waldemar Ulczukiewicz. Podwileńskie Dukszty często są nazywane są Duksztami Pijarskimi. Nieprzypadkowo — są one bowiem związane z zakonnikami — pijarami, których ks. biskup K. Brzostowski w XVIII wieku sprowadził do...