Raport z akcji edukacyjnej w żłobku – przedszkolu w Rudominie „Porozmawiajmy o …. śmieciach”

213
 Zajęcie pokazało, że temat związany z segregacją odpadów może być dla najmłodszych interesujący i atrakcyjny
Zajęcie pokazało, że temat związany z segregacją odpadów może być dla najmłodszych interesujący i atrakcyjny

Dnia 28 listopada 2014 r. dla naszych przedszkolaków przeprowadzone zostało zajęcie, dotyczące właściwego postępowania z odpadami.

Na wstępie wszyscy wspólnie oglądaliśmy bajkę edukacyjną – proekologiczną o segregacji odpadów. Pani logopeda podała temat zajęcia: Porozmawiajmy o …śmieciach. Temat był dla dzieci dość interesujący.
Na początku dzieci próbowały odpowiedzieć na zadawane pytania: Co to są śmieci? Co robimy ze śmieciami i odpadami? Skąd się biorą? Kto je produkuje? Okazało się, że pierwsze i drugie pytanie nie sprawiło dzieciom kłopotu. Wiedziały, że śmieci to np.: kartony od mleka, puszki po napojach, papierki od cukierków, nieudane rysunki, ogryzki, zużyte chusteczki higieniczne. Oczywiste było, co robimy ze śmieciami – wyrzucamy je do kosza. Wychowawczyni uświadomiła swoim wychowankom, że my wszyscy jesteśmy „producentami” śmieci, podając przykłady z dnia codziennego. Wspólnie zastanawialiśmy się, co by było, gdyby nie było koszy na śmieci. Przedszkolaki doszły do wniosku, że wokół nas piętrzyłyby się góry śmieci, co na pewno nie byłoby ani ładne, ani zdrowe.
Po wspólnej pogadance dzieci z uwagą wysłuchały informacji na temat właściwego sposobu segregacji odpadów. Wychowawczynie zaprezentowały przygotowane atrapy pojemników: na szkło, papier i plastik. Zwróciły uwagę na ich charakterystyczne kolory. Pani logopeda podała informację i pokazała, co wrzucać do poszczególnych pojemników. Zwróciła przy tym uwagę na kilka przykładów, czego nie należy wrzucać, np.: do pojemnika na papier nie wrzucamy tektury i zabrudzonego, zatłuszczonego papieru oraz kartonów po mleku i napojach; do pojemników na tworzywa sztuczne nie wrzucamy butelek po oleju i zabawek; do pojemnika na szkło nie wrzucamy żarówek, luster.
Następnie dzieci otrzymały zadanie samodzielnego posegregowania różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Dzieci podzielone zostały na trzy zespoły, a każdy otrzymał reklamówkę z czystymi odpadami. Podczas wykonywania zadania było sporo dyskusji w zespołach. W razie wątpliwości dzieci podchodziły do dorosłych, aby poradzić się, upewnić, zapytać. Na koniec panie sprawdziły poprawność wykonania zadania. Okazało się, że przedszkolaki poradziły sobie świetnie! Pamiętały o wyjątkach, czyli przedmiotach, które nie nadawały się do żadnego z pojemników, tak więc zostały one umieszczone w ogólnym koszu na śmieci.
Na zakończenie wychowawczynie zaprosiły dzieci do oglądania prac wykonanych z różnych odpadów. Autorami tych prac były przedszkolaki ze swymi rodzicami. Każdy otrzymał dyplom w podziękowaniu za wykonaną pracę. Pamiątkowe zdjęcie było finałem zajęć. Zajęcie pokazało, że temat związany z segregacją odpadów może być dla dzieci interesujący i atrakcyjny. Okazało się, że na temat śmieci można porozmawiać już z przedszkolakami.
Ponadto już na początku roku szkolnego przy wejściu do przedszkola ustawione zostały podpisane pojemniki przeznaczone na zużyte baterie. Zwróciliśmy się do rodziców naszych przedszkolaków o włączenie się w akcję zbierania surowców wtórnych, co spotkało się z dużym zaangażowaniem rodziców i przynosi widoczne efekty. Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja uświadomiła naszym przedszkolakom, ich rodzicom i nam wychowawcom, jak bardzo istotny jest problem, dotyczący właściwego postępowania z odpadami oraz przyczyniła się do rozwinięcia u naszych przedszkolaków szacunku i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i wrażliwości na otaczającą przyrodę. Na pewno nadal będziemy kontynuować podjęte działania.