Uczniowie z Miednik – naśladowcami Świętego Kazimierza

Przedstawienie o życiu i działalności świętego Kazimierza
Przedstawienie o życiu i działalności świętego Kazimierza

Święty Kazimierz – przez wiele wieków czczony jako patron dwóch narodów, niegdyś wybitny i szlachetny królewicz, dzisiaj jest wzorem do naśladowania, jest ŚWIĘTYM, a dla uczniów Szkoły Średniej im. świętego Kazimierza w Miednikach, jest szczególnie bliską postacią.
„Bądźmy jak święty Kazimierz” – motto dla każdego ucznia naszej szkoły już od dziewięciu lat, od dnia nadania naszej szkole tego imienia. Kroczymy pod opieką królewicza w przyszłość, cieszymy się teraźniejszością i uczymy się przeszłości, ponieważ, aby naśladować naszego patrona, musimy wiedzieć, jaki był za życia.
W tym roku, aby przybliżyć postać świętego Kazimierza, każda klasa otrzymała zadanie wydać gazetkę klasową „PATRON SZKOŁY”. Dla każdej klasy był inny temat, na przykład: „Przodkowie św. Kazimierza”, „Dzieciństwo św. Kazimierza”, „Przysłowia”, „Jarmarki kaziukowe”, „Św. Kazimierz w ikonografii”, „Kult św. Kazimierza w Polsce i na Litwie”,  „Życie religijne i polityczne św. Kazimierza”, „Kanonizacja św. Kazimierza”. Uczniowie pracowali nad swoimi tematami i mieli zadanie przedstawić na uroczystości, poświęconej Dniowi Patrona.
4 marca – to szczególne święto w naszej szkole. Rozpoczynamy je od pójścia ze sztandarem do kościoła pod wezwaniem św. Kazimierza w Miednikach. Po Mszy świętej w szkole odbywa się uroczystość. W tym roku członkowie kółka dramatycznego przygotowali wspaniałe przedstawienie o świętym Kazimierzu, jego życiu i działalności. Lilie – to symbol królewicza, a więc i uroczystość rozpoczęła się od hymnu szkoły i tańca „Lilie”. To wprowadziło wszystkich w podniosły nastrój.
Już od wielu lat weszło w zwyczaj, że tego dnia podsumowujemy wyniki pracy uczniów. W tym roku za celującą naukę zostali nagrodzeni: Karolina Szuszkiewicz (kl. 4), Milena Jermakowicz (kl. 7), Patrycja Ancukiewicz (kl. 7), Gabriela Boroszko (kl. 8). Najlepsze wyniki w nauce wykazała klasa 7. Najlepszą frekwencją odznaczyła się klasa 3 i 6. 8 uczniów nie opuściło ani jednej lekcji. Zostali odznaczeni też sportowcy: P. Guszcza, G. Rawoit, G. Boroszko, K. Mordasaitie, K. Leonowicz, A. Połujański, K. Tomaszewicz, K. Aszkiełowicz, E. Naradauskas, R. Stankiewicz. Zauważono żmudną i trudną pracę zespołu redakcyjnego gazetki szkolnej „Echo” i nagrodzono dyplomem oraz upominkami. Na podziękowanie zasłużyły zespół „Przepióreczka” i kółko dramatyczne. Nagrodzeni zostali też nauczyciele.
Na uroczystości mieliśmy gości: pana Lecha Leonowicza (radnego Samorządu rejonu wileńskiego), panią Renatę Bogdanowicz (starostę gminy), o. Jarosława Rekwardta (proboszcza parafii), pana Jana Maniaka (naszego wieloletniego przyjaciela z miasta Radom w Polsce).
Po uroczystej części rozpoczął się prawdziwy jarmark kaziukowy. Uczniowie przynieśli swe wyroby. Były to szpakówki, plecione koszyki, pocztówki, różne bułki i bułeczki, chleb, upieczony w piecu domowym, różne rzeczy wiązane, obrazy. Przy każdym stoisku widniało hasło, które zapraszało do kupienia.
9 lat minęło od nadania naszej szkole imienia świętego Kazimierza. Wybraliśmy na patrona tak zacnego i wybitnego królewicza, dlatego chcemy nie tylko głosić Jego idee, ale również realizować je na własnych życiowych drogach w oparciu o prawdę, miłość i skromność, służbę drugiemu człowiekowi i Bogu.

Genoefa Żegaris,
starszy nauczyciel jęz. polskiego