Stowarzyszenie Medyczne ma nową prezes — Eleonora Kvaščevičienė, radiolog

Czytaj również...

Eleonora Kvaščevičienė
| Fot. TVP Wilno

Na walnym zebraniu Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie, odbywającym się w trybie zdalnym, wyłoniono nowe władze. Na trzyletnią kadencję wybrano Eleonorę Kvaščevičienė, lekarkę radiolog. Wybrano też komisje i członków zarządu.

Eleonora Kvaščevičienė jest absolwentką obecnego Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie. Studia medyczne skończyła na Uniwersytecie Wileńskim, a pracuje w Republikańskim Szpitalu Uniwersyteckim w Wilnie (lit. Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė) na stanowisku radiologa.

Dotychczasowe deklaracje nowej prezes nie zapowiadają rewolucyjnego podejścia, wręcz przeciwnie — zdeterminowaną kontynuację dotychczasowej misji stowarzyszenia. Zapowiedziano dbałość o historię medycyny na Litwie oraz spotkania integracyjne ze społecznością. Eleonora Kvaščevičienė opowiadała o tym w rozmowie z TVP Wilno.

Nowy skład zarządu

Dziewięcioosobowy zarząd stowarzyszenia zasilą:

  • Barbara Komarowska — nowa wiceprezes
  • Danuta Wasilewska
  • Žana Bumbulienė
  • Regina Wiercińska
  • Irena Kiriłowa 
  • Daniel Lipski — nowy skarbnik
  • Dariusz Żybort — ustępujący prezes
  • Aleksander Sudujko — kontynuujący obowiązki sekretarza

Czytaj więcej: Colloquium z profesor Žaną Bumbulienė. O tym, jak rozmawiać z dziewczynkami

Wybrano komisje

Na walnym zebraniu PSML, oprócz nowego zarządu, wybrano także wewnętrzne komisje: rewizyjną, inwentaryzacyjną i etyczno-deontologiczną.

| Fot. organizatorzy

Komisja Rewizyjna

  • Ronald Lukaševičius
  • Aleksander Daszczyński
  • Wiktor Nosewicz

Komisja Inwentaryzacyjna

  • Eugenia Rudis
  • Lilia Żebiełowicz

Komisja Etyczno-Deontologiczna

  • Maria Jakutowicz
  • Irena Mincewicz

Zmiany statutowe

Przedyskutowano i zaakceptowano także zmiany statutowe, które m.in. skonkretyzowały udział studentów kierunków biomedycznych w stowarzyszeniu oraz zmieniły procedurę wyborów zarządu.

Wprowadzono kadencyjność prezesa (nie dłużej niż dwie kadencje z rzędu), zmniejszono liczbę członków kolejnego zarządu do siedmiu osób.

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (PSML) zostało założone 11 maja 1989 r. Powstało przy Związku Polaków na Litwie na fali ogólnego odrodzenia narodowego. Początkowo organizacja nosiła nazwę Koło Medyków przy ZPL i liczyła ok. 30 członków (lekarzy i pielęgniarek).

Za cel stawia oświatę zdrowotną, pielęgnacja historii medycyny oraz organizacja życia akademickiego studentów medycyny polskiej narodowości na Litwie.

Czytaj więcej: Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie obchodzi perłową rocznicę


Na podst.: PSML, własne, Honorata Adamowicz

Afisze

Więcej od autora

„Wystarczy spojrzeć na narracje o powstaniu 1863 r.”. Doroszewska wytyka antypolonizm w Rosji

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński” nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad z Urszulą Doroszewską, byłą ambasador RP na Litwie (2017–2023). Doroszewska przekonuje, że budowanie wspólnej narracji historycznej między Polską a Litwą to element strategicznej odporności regionu — stawia na równi z infrastrukturą militarną czy energetyczną. Odnosi się do przemówienia Putina dzień przed inwazją na Ukrainę.

W Leszczyniakach działa silny samorząd uczniów. „Nie zawsze tak było”

Dyrektor Wileńskiej Szkoły w Leszczyniakach w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” opisała działalność samorządu uczniowskiego, który od kilku lat wychodzi poza funkcje formalne. Wskazuje też, że nie zawsze tak było.

W niemieżskim gimnazjum obowiązuje parytet języka podczas uroczystości. „Sprawiedliwość nie zawsze jest wyliczana matematycznie”

W wydaniu magazynowym dziennika „Kurier Wileński" nr 19 (53) z 16–22 maja 2026 r. ukazał się wywiad ze Zbigniewem Maciejewskim, dyrektorem polsko-litewskiego Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Maciejewski opisuje wypracowany przez lata model równego traktowania obu społeczności szkolnych — litewskiej i polskiej — niezależnie od proporcji liczebnych.