Świadczone przez Samorząd Rejonu Wileńskiego bezpłatne usługi wywożenia azbestu przerosły oczekiwania: planowane jest zwiększenie liczby wywiezienia

Samorząd Rejonu Wileńskiego od 5 lat prowadzi kampanię proekologiczną, zapewniając mieszkańcom rejonu możliwość wygodnego i bezpłatnego pozbycia się odpadów po produktach zawierających azbest. W całym okresie wywieziono ponad 3 tys. odpadów azbestowych. Biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok zainteresowanie mieszkańców, Samorząd zwiększa ilość wywozów, przeznaczając na to dodatkowe środki.

Czytaj również...

„W tym roku od mieszkańców wywieziono rekordową ilość azbestu w porównaniu z okresem 5 lat. Z domów mieszkańców bezpiecznie wywieziono i zniszczono zgodnie z przepisami 938,02 ton tych odpadów. Mieszkańcy doceniają możliwość bezpłatnego i bezpiecznego pozbycia się azbestu, zwłaszcza, że nie trzeba samemu nigdzie tego wieźć, wystarczy wypełnić wniosek, włożyć łupek azbestowy do dużych worków i po prostu czekać ustalonego czasu odbioru odpadów. Po dużym zainteresowaniu mieszkańców zwiększamy ilość wywożonego łupku azbestowego, przeznaczając kolejne środki z budżetu Samorządu” – mówi wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego dr Danuta Narbut.

W latach 2025-2028 Samorząd planuje dodatkowo wywieźć 3 600 ton azbestu, a w razie potrzeby liczba ta może zostać zwiększona. Na ten cel przewidziano około 0,5 mln. euro.

Po zatwierdzeniu budżetu na rok 2025 i po zakupie usługi ponownie zaprosimy mieszkańców rejonu wileńskiego do skorzystania z możliwości bezpłatnego wywiezienia niebezpiecznego i już od 2005 r. zakazanego azbestu.

Czytaj więcej: Samorząd Rejonu Wileńskiego przedłuża okres przyjmowania wniosków na usuwanie azbestu


Stronę przygotowano
na podstawie informacji
Samorządu Rejonu Wileńskiego

Afisze

Więcej od autora

Na trasy rejonu wileńskiego wyjeżdża 15 autobusów elektrycznych

Na trasy komunikacji publicznej w rejonie wileńskim wyjechało 15 nowych autobusów elektrycznych, a w Niemenczynie uruchomiono dla nich 7 stacji ładowania. To jeden z najważniejszych kroków podjętych w ostatnich latach w celu odnowy floty autobusowej rejonu wileńskiego oraz poprawy jakości połączeń transportowych.

Przedsiębiorcy z rejonu wileńskiego zaproszeni na spotkanie z merem

Spotkanie zaplanowano w ramach czwartego posiedzenia Rady Rozwoju Biznesu. Jest to unikalny, wciąż nowatorski na Litwie format trójstronny, łączący biznes, samorząd oraz lokalną społeczność, co pozwala na podejmowanie w...

Do 2030 roku w rejonie wileńskim powstanie prawie 50 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych

Według mera Roberta Duchniewicza nowa infrastruktura pomoże zapewnić lepszą dostępność ładowania pojazdów elektrycznych w różnych miejscowościach rejonu oraz zachęci mieszkańców do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu.„Coraz częściej widzimy, że...