Więcej

  Polonez także w Trokach. Maturzyści wzięli przykład z Wilna

  Czytaj również...

  Uroczysty polonez w historycznej scenerii zachwycał nie tylko w Wilnie, ale również w Trokach
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  Uroczysty polonez w historycznej scenerii zachwycał nie tylko w Wilnie, ale również w Trokach. Maturzyści Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie i Gimnazjum im. Longina Kołomowskiego w Połukniu wykonali polski taniec narodowy na tle zamku trockiego.

  – Życzę wam, abyście przez całe życie szli dumnie z podniesioną głową, jak dziś przy dźwiękach poloneza, niosąc nasze polskie, narodowe tradycje – zwróciła się do kończących szkolny etap edukacji Ewelina Sołowjowa, dyrektorka Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie.

  Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia są przekonany, że polonez w trokach stanie się tradycją
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  W tym roku po raz pierwszy wręczanie świadectw maturzystom dwóch polskich gimnazjów miało tak uroczysty charakter. – Nie ukrywam, że zachwycił mnie przykład Wilna. Polonez na placu Katedralnym czy Ratuszowym to wspaniałe widowisko, pomyślałam więc, że warto podobną inicjatywę zaproponować także naszym szkołom – mówi dyrektorka Gimnazjum w Landwarowie.

  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Na zaproszenie do wspólnego świętowania odpowiedziało gimnazjum w Połukniu. Absolwenci obu szkół, przy wsparciu nauczycieli, poświęcili wiele czasu, by ich uroczystość miała podniosły charakter i po zakończeniu święta nikt nie miał wątpliwości, że było warto.

  Maturzyści otrzymali również pamiątkowe upominki
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  – Już w czasie prób bardzo wiele osób interesowało się naszymi przygotowaniami. Ćwiczyliśmy w niedzielę, kiedy w Trokach bywa najwięcej turystów, więc niemało osób przystawało, by na nas popatrzeć. Dziś, kiedy nasi absolwenci wystąpili w uroczystych strojach, z bardzo dużym zaangażowaniem, było to naprawdę wspaniałe widowisko. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób pokazać, kim jesteśmy, powiedzieć przez to wydarzenie o naszych szkołach a także o tradycji – zauważyła rozmówczyni „Kuriera Wileńskiego”.

  W przygotowania włączył się również Pałac Kultury w Trokach, który udostępnił nagłośnienie i potrzebne sprzęty. – Wilno podało świetny przykład, który warto naśladować i adaptować do lokalnych warunków. Kiedy zostaliśmy zaproszeni do współorganizowania tego wydarzenia w Trokach, bardzo chętnie się zaangażowaliśmy, bo przy takich inicjatywach po prostu chce się pomagać – mówi Edward Kiejzik, dyrektor Pałacu Kultury w Trokach.

  Polonez odtańczono na placu przy restauracji Apvalaus stalo klubas, nad brzegiem jeziora. W uroczystości wzięła udział Maria Pucz, pełniąca obowiązki mer rejonu trockiego, która pogratulowała maturzystom matury. Maturzyści otrzymali również symboliczne upominki od samorządu. Życzenia dostania się na wymarzone studia złożył absolwentom prezes Związku Polaków na Litwie oddziału rejonu trockiego Jarosław Narkiewicz. Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie nagród i świadectw dojrzałości dla maturzystów. Pomimo pandemii i zdalnego nauczania, wyniki egzaminów również dla wielu były powodem do dumy.

  – To nie była liczna klasa, ale naprawdę dobrze poradziła sobie z egzaminami. Cieszę się tym bardziej, że uczyli się w trudnym okresie. Wyniki, jakie osiągnęli, pokazują, że bardzo odpowiedzialnie podchodzili do nauki i po prostu można na nich polegać – mówi dyrektorka gimnazjum w Landwarowie.

  W rejonie trockim działają obecnie cztery polskie szkoły. Wszystkie są niewielkimi placówkami, więc wspólne inicjatywy mają szczególne znaczenie. – Mamy rejonowe konkursy recytatorskie, wspólnie świętujemy np. Dzień Pierwszaka. Myślę, że tegoroczny polonez również stanie się naszą tradycją. Kto wie, może w przyszłości takich wspólnych inicjatyw będzie więcej – mówi Ewelina Sołowjowa.

  Czytaj wiecej: Troki pozostały łakomym kąskiem dla turystów i spragnionych kultury


  Reklama (dobiera algorytm zewnętrzny na podst. ustawień czytelnika)

  Afisze

  Więcej od autora

  O polskiej inteligencji w Związku Sowieckim

  Spotkanie w Wilnie w symbolicznym miejscu Słownik prezentuje sylwetki nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli polskich elit, którzy po 1945 r. pozostali na terenach wcielonych do Związku Sowieckiego. Wielu z nich nie miało możliwości kontynuowania działalności w czasach komunizmu, wszyscy narażeni...

  Nie wiemy, kto był Litwinem a kto Polakiem. Symboliczna uroczystość w Jewiu

  Polacy i Litwini żegnają wspólnie poległych Mszę św. koncelebrowali abp Gintaras Grušas, biskup polowy i metropolita wileński, bp Jonas Ivanauskas, biskup koszedarski. W uroczystości wzięli udział m.in.: ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, wiceminister obrony narodowej Litwy Zilvinas Tomkus, mer...

  „Losy polskich zesłańców i wygnańców” — uroczysty finał konkursu

  Ocalić rodzinne historie Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opisanie rodzinnej historii, związanej z zesłaniem lub też przesiedleniami Polaków z Wileńszczyzny. Nadesłane prace były nie tylko ocenione przez jury, ale także — co może jeszcze ważniejsze — wydane w formie niewielkiej...

  Koniuchy to wyjątkowe miejsce dla Polaków

  Mord w Koniuchach to przykład jednej z wielu zbrodni w czasie II wojny światowej, której ofiarą padli cywile. Choć doszło do niego w czasie niemieckiej okupacji (w nocy z 28 na 29 stycznia 1944) sprawcami nie byli wówczas Niemcy....