Więcej

  Polonez także w Trokach. Maturzyści wzięli przykład z Wilna

  Czytaj również...

  Uroczysty polonez w historycznej scenerii zachwycał nie tylko w Wilnie, ale również w Trokach
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  Uroczysty polonez w historycznej scenerii zachwycał nie tylko w Wilnie, ale również w Trokach. Maturzyści Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie i Gimnazjum im. Longina Kołomowskiego w Połukniu wykonali polski taniec narodowy na tle zamku trockiego.

  – Życzę wam, abyście przez całe życie szli dumnie z podniesioną głową, jak dziś przy dźwiękach poloneza, niosąc nasze polskie, narodowe tradycje – zwróciła się do kończących szkolny etap edukacji Ewelina Sołowjowa, dyrektorka Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie.

  Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia są przekonany, że polonez w trokach stanie się tradycją
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  W tym roku po raz pierwszy wręczanie świadectw maturzystom dwóch polskich gimnazjów miało tak uroczysty charakter. – Nie ukrywam, że zachwycił mnie przykład Wilna. Polonez na placu Katedralnym czy Ratuszowym to wspaniałe widowisko, pomyślałam więc, że warto podobną inicjatywę zaproponować także naszym szkołom – mówi dyrektorka Gimnazjum w Landwarowie.

  Na zaproszenie do wspólnego świętowania odpowiedziało gimnazjum w Połukniu. Absolwenci obu szkół, przy wsparciu nauczycieli, poświęcili wiele czasu, by ich uroczystość miała podniosły charakter i po zakończeniu święta nikt nie miał wątpliwości, że było warto.

  Maturzyści otrzymali również pamiątkowe upominki
  | Fot. Pałac Kultury w Trokach

  – Już w czasie prób bardzo wiele osób interesowało się naszymi przygotowaniami. Ćwiczyliśmy w niedzielę, kiedy w Trokach bywa najwięcej turystów, więc niemało osób przystawało, by na nas popatrzeć. Dziś, kiedy nasi absolwenci wystąpili w uroczystych strojach, z bardzo dużym zaangażowaniem, było to naprawdę wspaniałe widowisko. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób pokazać, kim jesteśmy, powiedzieć przez to wydarzenie o naszych szkołach a także o tradycji – zauważyła rozmówczyni „Kuriera Wileńskiego”.

  W przygotowania włączył się również Pałac Kultury w Trokach, który udostępnił nagłośnienie i potrzebne sprzęty. – Wilno podało świetny przykład, który warto naśladować i adaptować do lokalnych warunków. Kiedy zostaliśmy zaproszeni do współorganizowania tego wydarzenia w Trokach, bardzo chętnie się zaangażowaliśmy, bo przy takich inicjatywach po prostu chce się pomagać – mówi Edward Kiejzik, dyrektor Pałacu Kultury w Trokach.

  Polonez odtańczono na placu przy restauracji Apvalaus stalo klubas, nad brzegiem jeziora. W uroczystości wzięła udział Maria Pucz, pełniąca obowiązki mer rejonu trockiego, która pogratulowała maturzystom matury. Maturzyści otrzymali również symboliczne upominki od samorządu. Życzenia dostania się na wymarzone studia złożył absolwentom prezes Związku Polaków na Litwie oddziału rejonu trockiego Jarosław Narkiewicz. Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie nagród i świadectw dojrzałości dla maturzystów. Pomimo pandemii i zdalnego nauczania, wyniki egzaminów również dla wielu były powodem do dumy.

  – To nie była liczna klasa, ale naprawdę dobrze poradziła sobie z egzaminami. Cieszę się tym bardziej, że uczyli się w trudnym okresie. Wyniki, jakie osiągnęli, pokazują, że bardzo odpowiedzialnie podchodzili do nauki i po prostu można na nich polegać – mówi dyrektorka gimnazjum w Landwarowie.

  W rejonie trockim działają obecnie cztery polskie szkoły. Wszystkie są niewielkimi placówkami, więc wspólne inicjatywy mają szczególne znaczenie. – Mamy rejonowe konkursy recytatorskie, wspólnie świętujemy np. Dzień Pierwszaka. Myślę, że tegoroczny polonez również stanie się naszą tradycją. Kto wie, może w przyszłości takich wspólnych inicjatyw będzie więcej – mówi Ewelina Sołowjowa.

  Czytaj wiecej: Troki pozostały łakomym kąskiem dla turystów i spragnionych kultury


  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  „Kluczem do sukcesu jest różnorodność”. Minęły X Dni Kultury Polskiej w Wilnie

  Dni Kultury Polskiej w Wilnie to od wielu lat jedna z najbardziej interesujących propozycji, kierowanych do wileńskiej widowni. W tym roku, w dziesiątej edycji wydarzenia uczestniczyło przeszło 4 tys. osób. — Bardzo się cieszę, że niemal każda propozycja znalazła swoich...

  Edita Tamulytė: „Zapotrzebowanie na sztukę jest znacznie większe niż się wydaje”

  Ilona Lewandowska: 11 listopada Galeria Sztuki „Fojė” rozpoczęła nowy etap swojej działalności w nowej lokalizacji. Jak do tego doszło? Edita Tamulytė: Galeria „Fojė” powstała w 2018 r. Najpierw działała przy Pałacu Kultury w Trokach, gdzie udało nam się zorganizować przeszło...

  Teatr ubogaca. Relacja z festiwalu „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej” [Z GALERIĄ]

  Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się na jednej z najważniejszych w historii polskiego teatru scen teatralnych – w Teatrze na Pohulance, czyli obecnie Wileńskim Teatrze Starym. Przez lata otwarcia festiwalu dokonywała zmarła w czerwcu tego roku Barbara Borys-Damięcka, senator RP...

  O Janie Pawle II i Stefanie Wyszyńskim w polskich szkołach na Litwie i Łotwie

  — Nasze zajęcia poświęciliśmy Janowi Pawłowi II i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który jest postacią o wiele mniej znaną na Litwie. W Gimnazjum im. Longina Kołomowskiego w Połukniu w zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież od 9. do 16. roku...