Więcej

  Wystawa „Legendarne Wilno 700” w stołecznym samorządzie

  27 kwietnia z samorządzie wileńskim odbyła się wystawa podsumowująca konkurs „Legendarne Wilno 700”, które zainicjowały nauczycielki polskich klas w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  Czytaj również...

  Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszła Krystyna Masalska, nauczycielka historii w Gimnazjum św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  — 700-lecie Wilna to bardzo ważne dla nas wydarzenie. Nasza szkoła znajduje się w rejonie wileńskim, tuż za granicą miasta i oczywiście jest z Wilnem bardzo związana. Bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzamy muzea. Chciałam stworzyć inicjatywę, która pozwoli na większą integrację szkół wileńskich i rejonowych wokół tej ważnej rocznicy i myślę, że się udało, bo zainteresowanie konkursem było ogromne — nauczycielka opowiada „Kurierowi Wileńskiemu”.

  Czytaj więcej: Krystyna Masalska wyróżniania w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

  Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, nie brakowało również nauczycieli chętnych do włączenia się w prace. Powstał specjalny komitet organizacyjny, w którego skład weszli reprezentanci kółek metodycznych historii i plastyki Wilna i rejonu oraz stowarzyszeń historyków i plastyków. Prace nadesłały nie tylko szkoły z rejonu wileńskiego i Wilna, ale również z placówek, z którymi organizatorka nawiązała współpracę poprzez Wirtualną Szkołę Polską na Litwie, a więc ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Wielkiej Brytanii. Ogółem na konkurs wpłynęły 504 prace z 68 szkół. Prace zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych. Zaś najlepsze 38 prac — zaprezentowano w formie wystawy.

  Najlepsze 38 prac zostało zaprezentowanych w formie wystawy
  | Fot. organizatorzy

  — Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem uczniów i nauczycieli. To prawda, że mieliśmy bardzo dużo pracy, bo taka liczba uczestników zobowiązuje, ale widzimy, że tego rodzaju inicjatywy są potrzebne. W naszej szkole współpracowałyśmy z nauczycielką plastyki Swietłaną Wojtkiewicz i lituanistką Anną Mackel. Nasz konkurs był zauważony również poza kręgami szkolnymi. Bardzo miłe słowa wsparcia przesłała nam np. pani Danuta Lipska, prezeska Twórczego Związku Polskich Artystów Malarzy na Litwie „Elipsa”, za co serdecznie dziękujemy — mówi Krystyna Masalska.

  Konkurs nie jest jedyną inicjatywą, którą podjęło gimnazjum w Niemieżu, by uczcić jubileusz Wilna. Z tej okazji powstał również album, w którym dwie legendy o początkach miasta zilustrowane pracami uczniów zostaną przedstawione w pięciu językach.

  — Szukałyśmy sposobu, by 700-leciem Wilna zainteresować szkoły polskie i litewskie za granicą. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów, którzy zainteresowali się udziałem w naszym konkursie, legendy znane w wersji polskiej i litewskiej zostały przetłumaczone również na język włoski, angielski i turecki. To ostatnie tłumaczenie jest wyrazem bogactwa naszej lokalnej wspólnoty, bo tłumaczenia dokonała Wspólnota Tatarów Niemieża — zauważa nauczycielka.

  WIĘCEJ NIŻEJ | Reklama na podst. ust. użytkownika.

  Jak powiedziała, album nie miał zewnętrznych sponsorów, został stworzony dzięki pracy społecznej i środkom Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  — Książka zostanie zaprezentowana w naszym gimnazjum już 17 maja i serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu — zaprasza Krystyna Masalska.

  Czytaj więcej: „Moja mowa — moją dumą”. Gimnazjum Kalinowskiego w Niemieżu dołącza do kampanii #KTOTYJESTEŚ

  Afisze

  Więcej od autora

  Stało się: Po 80 latach w Wilnie znów działa polski, zawodowy teatr

  Starania rozpoczęto ponad 10 lat temu — Była to bardzo długa droga, bo faktycznie rozpoczęta jeszcze ok. 2012 r. Można powiedzieć, że prowadziła do tego cała droga naszego rozwoju. Z naszego zespołu wychodzili zawodowi aktorzy, reżyserzy. Oczywiste było więc, że...

  Na szali niepodległości Polacy potrafili położyć własne życie

  W ubiegłym tygodniu w Wilnie odbyła się konferencja „Echa zbrodni katyńskiej – ofiary, kapelani, archiwa i pamięć”. Dlaczego to właśnie Wilno zostało wybrane na jej miejsce? Wybraliśmy Wilno, ponieważ Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku koordynuje tutejszy Przystanek Historia i...

  Irena Mikłaszewicz: „Komuniści nie widzieli wartości zabytkowej architektury sakralnej”

  Ilona Lewandowska: 30 maja 1950 r. w Wilnie zostały wysadzone w powietrze Trzy Krzyże autorstwa Antoniego Wiwulskiego. Większe fragmenty zniszczonego pomnika mieszkańcy miasta potajemnie zakopali pod osłoną nocy. Czy komunistyczne władze przygotowywały do tego w jakiś sposób opinię publiczną?...

  Vitalija Stravinskienė: „Pilecki był wychowany na twardego Polaka”

  Ilona Lewandowska: W 2022 r. razem z dr. Edmundasem Gimžauskasem wydała Pani pierwszą na Litwie książkę poświęconą rtm. Witoldowi Pileckiemu. Co zadecydowało o wybraniu tego tematu? Vitalija Stravinskienė: Witold Pilecki to postać bardzo aktualna w dzisiejszych czasach. Ze względu na...