Więcej

  Wystawa „Legendarne Wilno 700” w stołecznym samorządzie

  27 kwietnia z samorządzie wileńskim odbyła się wystawa podsumowująca konkurs „Legendarne Wilno 700”, które zainicjowały nauczycielki polskich klas w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  Czytaj również...

  Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszła Krystyna Masalska, nauczycielka historii w Gimnazjum św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  — 700-lecie Wilna to bardzo ważne dla nas wydarzenie. Nasza szkoła znajduje się w rejonie wileńskim, tuż za granicą miasta i oczywiście jest z Wilnem bardzo związana. Bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzamy muzea. Chciałam stworzyć inicjatywę, która pozwoli na większą integrację szkół wileńskich i rejonowych wokół tej ważnej rocznicy i myślę, że się udało, bo zainteresowanie konkursem było ogromne — nauczycielka opowiada „Kurierowi Wileńskiemu”.

  Czytaj więcej: Krystyna Masalska wyróżniania w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

  Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, nie brakowało również nauczycieli chętnych do włączenia się w prace. Powstał specjalny komitet organizacyjny, w którego skład weszli reprezentanci kółek metodycznych historii i plastyki Wilna i rejonu oraz stowarzyszeń historyków i plastyków. Prace nadesłały nie tylko szkoły z rejonu wileńskiego i Wilna, ale również z placówek, z którymi organizatorka nawiązała współpracę poprzez Wirtualną Szkołę Polską na Litwie, a więc ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Wielkiej Brytanii. Ogółem na konkurs wpłynęły 504 prace z 68 szkół. Prace zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych. Zaś najlepsze 38 prac — zaprezentowano w formie wystawy.

  Najlepsze 38 prac zostało zaprezentowanych w formie wystawy
  | Fot. organizatorzy

  — Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem uczniów i nauczycieli. To prawda, że mieliśmy bardzo dużo pracy, bo taka liczba uczestników zobowiązuje, ale widzimy, że tego rodzaju inicjatywy są potrzebne. W naszej szkole współpracowałyśmy z nauczycielką plastyki Swietłaną Wojtkiewicz i lituanistką Anną Mackel. Nasz konkurs był zauważony również poza kręgami szkolnymi. Bardzo miłe słowa wsparcia przesłała nam np. pani Danuta Lipska, prezeska Twórczego Związku Polskich Artystów Malarzy na Litwie „Elipsa”, za co serdecznie dziękujemy — mówi Krystyna Masalska.

  Konkurs nie jest jedyną inicjatywą, którą podjęło gimnazjum w Niemieżu, by uczcić jubileusz Wilna. Z tej okazji powstał również album, w którym dwie legendy o początkach miasta zilustrowane pracami uczniów zostaną przedstawione w pięciu językach.

  — Szukałyśmy sposobu, by 700-leciem Wilna zainteresować szkoły polskie i litewskie za granicą. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów, którzy zainteresowali się udziałem w naszym konkursie, legendy znane w wersji polskiej i litewskiej zostały przetłumaczone również na język włoski, angielski i turecki. To ostatnie tłumaczenie jest wyrazem bogactwa naszej lokalnej wspólnoty, bo tłumaczenia dokonała Wspólnota Tatarów Niemieża — zauważa nauczycielka.

  Jak powiedziała, album nie miał zewnętrznych sponsorów, został stworzony dzięki pracy społecznej i środkom Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

  — Książka zostanie zaprezentowana w naszym gimnazjum już 17 maja i serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu — zaprasza Krystyna Masalska.

  Czytaj więcej: „Moja mowa — moją dumą”. Gimnazjum Kalinowskiego w Niemieżu dołącza do kampanii #KTOTYJESTEŚ

  Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

  Afisze

  Więcej od autora

  Wileńskie groby nie ujawniają łatwo swoich tajemnic 

  Poszukiwania przywódcy wileńskich reformatów rozpoczęło Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy (lit. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras - LGGiRTC).  Inicjatywa wyszła od litewskich reformatów – Propozycja rozpoczęcia poszukiwań wyszła od środowiska litewskiego Kościoła reformowanego, dla którego niewątpliwie...

  Połączenie tradycji i współczesności. Noc Świętojańska w Rudominie

  Najkrótsza noc w roku jest hucznie obchodzona w Rudominie od wielu lat i stała się najważniejszym z wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury w Rudominie. W tym roku ponownie organizatorzy mówią o rekordowej widowni. Kolejny rekord w Rudominie i zaproszenie do...

  Film o sile pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie

  Film powstawał w ubiegłym roku m.in. na Litwie. Realizatorzy odwiedzili okolice wsi Mamowo, Inklaryszki, Połuknie i oczywiście cmentarz na Rossie. W produkcję zaangażowali się również Polacy z Wileńszczyzny. O miejscach związanych z powstaniem styczniowym i jego bohaterami opowiadali: Irena...

  Zginęła cała wioska… Pamięć przywrócona [Z GALERIĄ]

  Ilona Lewandowska: Kim byli mieszkańcy Pirciupi w czasie wojny?  Rytas Narvydas: Zwykli, spokojni ludzie, zajmujący się rolnictwem, pszczelarstwem. Jeśli chodzi o skład narodowościowy, byli to przede wszystkim Litwini, choć wieś w okresie międzywojennym znajdowała się w granicach Polski. Dlaczego zginęli?...